Grupy pacjentów dietetyka klinicznego

dietetyka kliniczna

Sposób odżywiania wpływa na ogólny stan sprawności i jakość życia chorych, a dodatkowo odpowiedni dobór żywności przyśpiesza proces gojenia ran oraz zmniejsza ryzyko infekcji. Dlatego też tak ważne jest, aby w różnego typu chorobach skonsultować się z dietetykiem klinicznym, który pomoże stworzyć jadłospis wspomagający powrót do zdrowia lub redukowanie nieprzyjemnych dolegliwości. Więcej na temat tego specjalisty będziemy pisali w dalszej części artykułu.

Dietetyka kliniczna i dietetyk kliniczny – co to znaczy?

Dietetyka kliniczna to dziedzina nauki zajmująca się opracowywaniem praktycznych zasad dotyczących sposobu odżywiania w równego typu schorzeniach i chorobach. Słowo “kliniczny” wskazuje na specjalizację zawodową mającą związek z leczeniem. Zatem dietetykiem klinicznym określa się specjalistę zajmującego się edukowaniem oraz opracowywaniem planu żywieniowego dla pacjentów zmagających się z różnego typu chorobami dietozależnymi. Dietetyk, który chce zostać specjalistą ds. dietetyki klinicznej, może zdobyć wiedzę i umiejętności w tym zakresie za sprawą “Kursu Dietetyki Klinicznej”, który jest dostępna w naszej ofercie szkoleń online.

Dietetyk kliniczny – czym się zajmuje?

Podczas próby odpowiedzenia na pytanie dotyczące dietetyka klinicznego – co to znaczy – określono cel pracy tego specjalisty. Jest nim przygotowanie dietoterapii dla osób borykających się z chorobami, na których przebieg wpływa spożywane jedzenie. Często przebywają oni w szpitalach lub klinikach, a ich proces żywienia musi być wspomagany, np. przez dietę płynną.

Do zadań dietetyka klinicznego zalicza się m.in.:

  • ocenianie masy ciała i stanu odżywienia pacjenta;
  • opracowanie jadłospisu, który zapewni choremu m.in. odpowiednią dawkę energii, białka, elektrolitów, witamin itd.;
  • monitorowanie stanu pacjenta podczas procesu leczenia;
  • współpracowanie z personelem medycznym;
  • edukowanie w zakresie żywienia pacjenta i jego rodzinę.

Pacjenci dietetyka klinicznego – kto korzysta z pomocy tego specjalisty?

Dietetyk kliniczny udziela pomocy osobom z każdej grupy wiekowej, a także pacjentom z różnorodnymi schorzeniami. Niezwykle ważne jest jego indywidualne podejście do komunikacji z pacjentem, a także wybór metod zastosowanych podczas dietoterapii. Oczywiste jest, że chociażby sposób zbierania wywiadu od dziecka będzie różnił się od tego, w jaki sposób należy rozmawiać z seniorem. Niezależnie od wieku pacjenta, dietetyk kliniczny powinien wykazywać się cierpliwością, opanowaniem i empatią, co usprawni współpracę z chorym.

dietetyk kliniczny czym sie zajmuje

Kurs Dietetyki Klinicznej online

“Kurs Dietetyki Klinicznej” online przeznaczony jest dla wszystkich osób, które pragną poszerzyć swoją wiedzę z zakresu prawidłowego żywienia w chorobie. Szkolenie to odbywa się za pomocą platformy dydaktycznej, która umożliwia elastyczny czas kształcenia i zastosowanie nowoczesnych narzędzi kształcenia. Materiały dydaktyczne opracowane zostały przez specjalistów z Polskiego Instytutu Dietetyki, a program umożliwia zdobycie wszechstronnej wiedzy. Szczegóły dotyczące programu znajdują się na stronie oferty.

Absolwent “Kursu Dietetyki Klinicznej” online otrzymuje się certyfikat w języku polskim i angielskim o ukończeniu szkolenia, który potwierdza zdobytą wiedzę i umiejętności w zakresie dietetyki klinicznej. Dokument ten jest honorowany tak samo, jak po zakończeniu szkolenia w tradycyjnej formie.

Warto podkreślić, że aby podjąć pracę jako specjalista ds. dietetyki klinicznej, należy zdobyć tytuł dietetyka. Jest to możliwe za pomocą ukończonych kierunkowych studiów wyższych lub 3-stopniowego kursu dla dietetyka. Jest on udostępniony w ofercie Instytucji, która jako jedyna w Polsce może nadawać ten tytuł.