Co składa się na idealną dietę dla sportowca?

dieta dla sportowca

Składniki pokarmowe pełnią ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu każdego człowieka, dlatego bardzo ważne jest dbanie o właściwe odżywianie. Szczególnie jest to istotne w przypadku diety w sporcie, która ma wpływ na późniejsze wyniki zawodowe. Więcej na ten temat powiemy w dalszej części artykułu, a dodatkowo poruszymy kwestię kursu dietetyki sportowej. 

Dieta sportowca – jadłospis taki sam u zawodników wszystkich dyscyplin?

W diecie sportowca jadłospis nie może zostać ułożony przypadkowo, ponieważ jest on elementem planu treningowego. Poza tym nie jest możliwe, aby osoby regularnie uprawiające sport osiągały wysokie wyniki bez wdrożenia odpowiedniej diety. Sportowcy jadłospis powinni mieć ułożony zgodnie z zapotrzebowaniem na poszczególne składniki odżywcze i dopasowany do wymagań fizycznych swojej dyscypliny. Nie każdy zawodnik będzie jadł w ten sam sposób, a najlepszym przykładem na to są sportowcy, którzy do konkretnych zawodów kwalifikowani są na podstawie kategorii wagowych. 

Co należy uwzględnić, układając dietę dla sportowca?

Dieta dla sportowca powinna przede wszystkim zostać ułożona w taki sposób, aby dostarczała odpowiednią ilość energii, która pozwala utrzymać dobry stan zdrowia. Ułożenie zbilansowanego jadłospisu możliwe jest przy uwzględnieniu indywidualnych potrzeb i preferencji zawodnika. Dodatkowo idealna dieta w sporcie powinna uwzględniać czynniki, takie jak:

  • płeć zawodnika, 
  • wiek zawodnika, 
  • stan zdrowia,
  • rodzaj uprawianej dyscypliny,
  • kondycja fizyczna,
  • szybkość regeneracji itd.

Zapisz się na Kurs Dietetyki Sportowej i naucz się układać dietę dla sportowca

Konsekwencje niewłaściwego odżywiania w sporcie

Główną konsekwencją niewłaściwego odżywiania w sporcie są niedobory składników pokarmowych, które obniżają efektywność  podczas  treningów, a także mogą wywoływać nieprzyjemne skutki. Wśród nich wymienia się: 

  • osłabioną wydajność podczas ćwiczeń, 
  • wydłużony czas regenerowania się organizmu po wysiłku,
  • zwiększone ryzyko kontuzji, 
  • przewlekłe zmęczenie.

kurs dietetyki sportowej

Ponadto niewłaściwa dieta w sporcie może prowadzić do problemów zdrowotnych związanych z anemią, bólami głowy, a u kobiet wywoływać zaburzenia cyklu  menstruacyjnego.

Dla kogo jest “Kurs Dietetyki Sportowej” i co on daje?

Nazwa oferowanego przez naszą placówkę “Kursu Dietetyki Sportowej” może sugerować, że jest to szkolenie przeznaczone jedynie dla osób, które już zajmują się tą profesją. Oczywiście może tak być w sytuacji, gdy dietetyk sportowy chce odświeżyć lub uzupełnić swoją wiedzę, aczkolwiek celem kursu jest wyposażenie uczestników w informacje z zakresu odżywiania w sporcie

Zatem na “Kurs Dietetyki Sportowej” mogą zapisać się wszyscy zainteresowani tym tematem. Jednak należy podkreślić, że w celu podjęcia pracy jako dietetyk sportowy, wymagany jest dyplom uprawniający do wykonywania tego zawodu albo uzyskany status absolwenta technologii żywności, kierunkowych studiów wyższych lub ukończony 3-stopniowy kurs dietetyka udostępniony w ofercie Instytucji.

W przypadku “Kursu Dietetyki Sportowej” uczestnik nabywa wiedzę i umiejętności na miarę specjalisty z zakresu dietetyki sportowej. Co więcej, po skończonym szkoleniu otrzymuje on zaświadczenie w języku polskim i angielskim o ukończeniu kursu.