Dieta ketogeniczna – zasady, które powinien przekazywać dietetyk

Rolą dietetyka jest pomoc pacjentowi w osiągnięciu zamierzonych celów zdrowotnych lub sylwetkowych, dbając przy tym o jego komfort. Pożywienie jest źródłem energii, witamin i minerałów, dlatego warto zadbać o sposób żywienia. Rosnąca świadomość wpływu jedzenia na organizm powoduje większe zainteresowanie różnego typu dietami. W dalszej części artykułu omówimy, czym charakteryzuje się jedna z nich – dieta ketogeniczna.

Na czym polega dieta keto?

Sposób żywienia, jakim jest dieta ketogeniczna (inaczej określana dietą ketogenną lub dietą keto) polega na redukowaniu węglowodanów, przy jednoczesnym spożywaniu żywności wysokotłuszczowej. Jednak musi być ona dostosowana do możliwości, preferencji, a także zapotrzebowania kalorycznego danej osoby. Keto posiłki muszą być zbilansowane i odpowiednio wpływać na organizm człowieka. Dlatego tak ważna jest wizyta u dietetyka ketogenicznego, który przygotuje pacjenta do korzystania z takiego sposobu odżywiania.

Dieta ketogeniczna – zasady wyboru żywności

Dieta ketogeniczna zasady wyboru żywności opiera na założeniu, by były to produkty zdrowe, ale również smaczne. Zmiana sposobu odżywiania nie może być traktowana w kategoriach kary – keto posiłki powinny być dopasowane do własnych preferencji smakowych. Dietetyk musi poinformować o tym na początku współpracy i przeprowadzić wywiad dotyczący gustu pacjenta.

Osoba na diecie ketogenicznej powinna wybierać produkty dobrej jakości. Jest to szczególnie ważne w przypadku mięs i ryb, których wybór nie jest ograniczony w tym sposobie odżywiania. Jednak zaleca się, by decydować się na chude mięso. W diecie keto produktami zalecanymi są te, które zawierają zdrowe tłuszcze, np. orzechy i awokado. Co więcej, warto spożywać jajka i przetwory mleczne, takie jak: twaróg, jogurt, masło. Wyjątkiem jest mleko krowie, ze względu na zawartość węglowodanów, zaleca się stosowanie mleka roślinnego.

Zapisz się na “Kurs Dietetyki Ketogenicznej” i naucz się praktycznego zastosowania diety ketogenicznej

Dieta keto – produkty, które należy wyeliminować

Zgodnie z podanymi informacjami na temat tego, na czym polega dieta keto, powinno się wyeliminować węglowodany. Bywa tak, że proces ten stanowi problem dla pacjenta ze względu na pewne przekonania o żywności, np. że owoce nie mają węglowodanów. Jednak w przypadku bananów, mango czy daktyli jest zupełnie inaczej. 

na czym polega dieta keto

W związku z tym dietetyk powinien wskazać pacjentowi na diecie keto produkty, które należy wyeliminować z jadłospisu. Należą do nich:

  • słodycze, np. ciasta, czekoladki, batoniki;
  • gazowane napoje typu cola i słodkie napoje owocowe;
  • produkty z dużą ilością skrobi i zboża, np. płatki, makaron, ryż, ziemniaki;
  • strączki, np. fasola, groch, soczewica;
  • oleje wielonasycone, np. oleje z nasion słonecznika, olej rzepakowy.

Dieta keto – jak zacząć?

Nie tylko w przypadku diety keto, ale w każdym przypadku radykalnej zmiany nawyków żywieniowych, powinno zacząć się od wizyty u dietetyka. Specjalista ten zweryfikuje, czy nie ma przeciwwskazań do rozpoczęcia diety, a także ułoży jadłospis dopasowany do potrzeb pacjenta. Ponadto przeprowadzi pomiary masy ciała, edukację żywieniową i udzieli wsparcia w razie potrzeby.

Decydując się na wdrożenie diety ketogenicznej, najlepiej wybrać się do dietetyka ketogenicznego, który bardzo dobrze zna jej zasady jej stosowania. Specjalista ten powinien nabyć odpowiednie kompetencje w tym zakresie. Taką możliwość daje “Kurs Dietetyki Ketogenicznej” wszechstronnie omawiający tematykę tego sposobu żywienia. Co więcej, absolwent szkolenia otrzymuje się zaświadczenie w języku polskim i angielskim o ukończeniu szkolenia. 

Jednak należy podkreślić, że w celu podjęcia pracy jako dietetyk, wymagany jest dyplom uprawniający do wykonywania tego zawodu albo uzyskany status absolwenta technologii żywności, kierunkowych studiów wyższych lub ukończony 3-stopniowy kurs dietetyka udostępniony w ofercie Instytucji.