Dieta wątrobowa. Jak ułożyć jadłospis?

jakie-slodycze-na-diecie-watrobowej

Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów w naszym organizmie. Pełni kluczowe znaczenie w gospodarce hormonalnej i neutralizowaniu substancji szkodliwych. Dlatego w przypadku występowania jakichkolwiek dolegliwości ze strony tego organu, warto wspomóc jej funkcjonowanie. Jedną z form jest dieta wątrobowa. Co jeść na takiej diecie i jak przygotować odpowiedni jadłospis? Jakie słodycze na diecie wątrobowej można zaproponować pacjentowi i o czym należy pamiętać?

Sprawdź, jak stworzyć dobrze rozpisaną dietę wątrobową i zmniejszyć ryzyko zachorowań na schorzenia wątroby. Obecnie na przypadłości związane z wątrobą choruje ok. 400 000 osób, z czego co roku umiera od 6 do 7 tysięcy. Chora wątroba to siódma w kolejności najczęstsza przyczyna zgonu w Polsce.

Podstawy diety wątrobowej

Dieta wątrobowa ma na celu poprawę stanu zdrowia i odciążenie narządu, a tym samym pomoc w regeneracji i wzmocnieniu. Taki sposób odżywiania można też określić jako lekkostrawna dieta wątrobowa. Co można jeść? Warto zapoznać się z tabelą zalecanych produktów, ale przede wszystkim przekazać pacjentowi ogólne zasady danego sposobu odżywiania

W przypadku diety wątrobowej to przede wszystkim:

  • czerpanie energii głównie z węglowodanów złożonych;
  • ograniczenie tłuszczów do 40-60 g na dobę i zastąpienie w jak największym stopniu tłuszczów zwierzęcych roślinnymi;
  • spożywanie białka w ilości 1-1,2 kg na 1 kg masy ciała;
  • spożywanie błonnika w ilości 25 g na dobę;
  • rezygnacja z alkoholu i palenia papierosów;
  • spożywanie od 4 do 6 posiłków dziennie, ale w małych ilościach;
  • dokładne przeżuwanie i wolne jedzenie;
  • jedzenie warzyw i owoców pod postacią surową, duszoną lub gotowaną bez tłuszczu;
  • przygotowywanie zup na wywarach warzywnych;
  • rezygnacja z produktów wysokoprzetworzonych, bezwartościowych i zawierających dużo soli.

Wśród założeń diety znajduje się również wsparcie poprzez regularną aktywność fizyczną i utrzymywanie masy ciała w normie.

ZDOBĄDŹ WIEDZĘ DOTYCZĄCĄ KOMPONOWANIA DIET. WYBIERZ „KURS DIETETYKI KLINICZNEJ”!

Lekkostrawna dieta wątrobowa – co można jeść

Zgodnie z zaleceniami opracowanymi przez lekarzy i dietetyków, dieta wątrobowa powinna być oparta na takich składnikach jak:

  • produkty zbożowe – pieczywo pszenne i razowe, ryż brązowy, kasza jaglana i manna, kuskus, płatki owsiane;
  • ryby morskie – dopuszczalne są zarówno chude, jak i tłuste ryby dobrej jakości, które są bogate w kwasy omega-3. Może to być m.in. tuńczyk, sardynki, łosoś, makrela, pstrąg czy śledź. Kwasy omega-3 w diecie są kluczowe dla wsparcia funkcjonowania wątroby, zmniejszania stanu zapalnego i zmniejszenia odkładania się lipidów w organizmie;
  • warzywa – zalecane są warzywa strączkowe, ale również kalafior, brokuły, czosnek, szpinak, buraki, marchew, i zielone warzywa liściaste. Zawierają dużą ilość antyoksydantów i związków wspomagających pracę wątroby;
  • orzechy (szczególnie laskowe i włoskie) oraz migdały;
  • tłuszcze roślinne, w tym oliwa z oliwek i olej rzepakowy;
  • chude mięso;
  • produkty mleczne z pewnymi ograniczeniami ze względu na białko;
  • herbata zielona i owocowa;
  • kawa i kawa zbożowa.

W zależności od konkretnego schorzenia niektóre z powyżej wymienionych produktów mogą nie być zalecane lub podlegać pewnym ograniczeniom. Należy także pamiętać o regularności posiłków, unikaniu przetworzonych potraw. Sprawdź także jak zmienić swoje nawyki żywieniowe!

Dieta wątrobowa – jakie owoce można jeść?

dieta-watrobowa-co-jesc

Owoce odgrywają kluczową rolę w detoksykacji organizmu oraz wspieraniu zdrowia wątroby. Dzięki wysokiej zawartości naturalnych przeciwutleniaczy, takich jak witamina C, polifenole, antocyjany i karotenoidy, owoce skutecznie neutralizują wolne rodniki, chroniąc komórki wątroby przed uszkodzeniami. Zaleca się spożywanie dwóch porcji dziennie. Najbardziej pożądane w diecie wątrobowej są owoce jagodowe, żurawina, winogrona, grejpfruty, awokado, jabłka, gruszki czy cytryny. Włączenie tych owoców do codziennej diety może znacząco wspomóc procesy detoksykacyjne w organizmie, przyczyniając się do utrzymania zdrowia i funkcjonowania wątroby na optymalnym poziomie.

Jakie słodycze na diecie wątrobowej?

Dieta wątrobowa może wydawać się dość radykalną zmianą w codziennych nawykach żywieniowych, ale jest kluczowa dla osób, które chcą zadbać o zdrowie swojej wątroby. Odpowiednie planowanie posiłków pomaga nie tylko w utrzymaniu dobrej kondycji, ale także w codziennym funkcjonowaniu. Wybierając produkty, które są lekkostrawne i bogate w wartości odżywcze, można zdecydowanie poprawić samopoczucie i zminimalizować obciążenie tego organu.

Czasami zdarza się tak, że potrzeba zjedzenia czegoś słodkiego jest ogromna. Co robić w takiej sytuacji? Istnieją zdrowe alternatywy, które można wprowadzić do diety wątrobowej. Można przygotować ciasta owocowe, zastępując cukier naturalnymi słodzikami, takimi jak ksylitol czy erytrytol. Małe ilości miodu również mogą być dodane do potraw. Doskonałym wyborem są także desery na bazie agaru, który jest lekkostrawny i nie obciąża wątroby. Zdrowe przekąski, takie jak mieszanki ziaren i owoce liofilizowane bez dodatku cukru, również sprawdzą się świetnie, gdy potrzebujesz czegoś słodkiego.

Postaw na rozwój – wybierz kurs!

Jeżeli chcesz pogłębić swoją wiedzę w zakresie odpowiedniego komponowania posiłków dla osób z różnymi chorobami wybierz “Kurs Dietetyki Klinicznej” online dostępny na stronie pid.edu.pl. W programie kursu znajdziemy zagadnienia, takie jak: choroby układu pokarmowego i wątroby czy leczenie żywieniowe. Należy pamiętać, że działalność związaną z dietetyką po ukończeniu kursu mogą prowadzić jedynie osoby, które posiadają dyplom dietetyka, absolwenci technologii żywności, studiów wyższych z zakresu dietetyki, a także absolwenci dietetyki I i II stopnia. Absolwent po pozytywnym ukończeniu kształcenia otrzymuje dokumentację zgodną z wymogami MEiN, certyfikat ukończenia “Kursu Dietetyki Klinicznej” w języku polskim i angielskim, a dzięki akredytacji uczelni wyższej możliwe jest również uzyskanie świadectwa ukończenia kursu i dyplomu w skórzanej oprawie.