Dieta optymalna, czyli podstawy wiedzy każdego dietetyka

dieta optymalna

Na przestrzeni lat powstało wiele różnorodnych diet, które modyfikowano wraz z rozwojem nauki. Niektórzy zalecają wykluczenie pewnych produktów, a inni skupiają się na dominowaniu jednego ze składników odżywczych nad innymi – taki przykład stanowi dieta optymalna. Niezależnie od tego, jaki model żywienia się wybierze, warto zgłosić się do specjalisty, który w odpowiedni sposób opracuje jadłospis dopasowany do pacjenta. Taką wiedzę mogą nabyć uczestnicy kursów dietetycznych.

Czym jest dieta optymalna?

Dieta optymalna określana jest także dietą Kwaśniewskiego – od nazwiska jej twórcy. Jest ona jedną z popularniejszych w Polsce diet wysokotłuszczowych. Polega ona na zwiększeniu spożycia tłuszczu (głównie zwierzęcego) przy jednoczesnym ograniczaniu węglowodanów. W diecie optymalnej białko powinno wynosić jedną trzecia ilości tłuszczów, a z kolei węglowodany powinny stanowić połowę ilości białka. 

Czy dieta optymalna zalecana jest dla każdego?

Pomysł Kwaśniewskiego zbudził wiele kontrowersji, dlatego dieta optymalna ma zarówno zwolenników określanych jako „optymalni”, jak i przeciwników. Z założenia twórcy taki sposób odżywiania zalecany miał być dla każdej osoby. Jednak mogą występować w niej pewne modyfikacje w zależności od człowieka, np. dziecko będzie potrzebowało więcej białka niż dorosły.

Czy na kursie dietetycznym uczestnicy uczą się stosować dietę optymalną?

Tematyka poruszana na szkoleniach dietetycznych zależy od placówki oświatowej, która go prowadzi. Jednak dla przyszłego dietetyka kursy powinny być możliwością na zdobycie umiejętności specjalistycznych niezbędnych do pracy w tym zawodzie. W związku z tym specjaliści z Polskiego Instytutu Dietetyki opracowali materiały dydaktyczne umożliwiające zdobycie wiedzy na temat różnorodnych metod żywieniowych.

dietetyka kurs online

Ponadto uczestnik dowiaduje się jak dobierać odpowiednią dietę dla pacjenta w zależności od jego zapotrzebowania kalorycznego, możliwości, preferencji itd. Dla przyszłego dietetyka kurs online jest sposobem na naukę indywidualnego podejścia do każdej osoby, która się zgłasza.  

Jakie możliwości dają kursy dietetyczne online?

Kursy dietetyczne online dają możliwość zdobycia specjalistycznej wiedzy w wybranym przez siebie czasie i miejscu. Przeznaczone są dla osób, które chcą zgłębić wiedzę na temat planowania żywienia zgodnie z indywidualnymi potrzebami i możliwościami pacjenta. Nauka online to szczególnie przydatne rozwiązanie dla osób o ograniczonych możliwościach dojazdu na tradycyjne kształcenie lub uczestników, którzy chcą połączyć naukę z innymi obowiązkami.

Warto dodać, że Polski Instytut Dietetyki jako jedyny w kraju może nadawać tytuł dietetyka. W tym calu należy ukończyć 3-stopniowy kurs dietetyka udostępniony w ofercie Instytucji. Składa się on z: 

  • Kurs Dietetyki Podstawowy.
  • Kurs Dietetyki Zaawansowany.
  • Kurs Dietetyka.

Po każdym z ww. szkoleń absolwent otrzymuje certyfikat ukończenia kursu w języku polskim oraz angielskim. Natomiast dyplom dietetyka z kodem zawodu można zdobyć, kończąc wszystkie z nich.