Dieta dla dzieci – czym może się różnić w zależności od wieku?

okładka: Dieta dzieci

Odpowiednia dieta dla dzieci i młodzieży ma znaczenie dla ich rozwoju fizycznego, somatycznego, a także psychicznego. W związku z tym bardzo ważne jest, aby zadbać o ich prawidłowe żywienie oraz uświadamiać ich o wpływie pożywienia na zdrowie i jakość życia. W tym celu pomocna będzie wizyta u dietetyka dziecięcego.

Błędy w diecie dla nastolatków i dzieci

Nieprawidłowa dieta dla nastolatków oraz dzieci poza tym, że może stanowić zagrożenie dla właściwego rozwoju ich organizmu, to zwiększa ryzyko pojawienia się różnorodnych problemów zdrowotnych. Podstawowym błędem w diecie nastolatków i dzieci jest spożywanie posiłków o nieodpowiedniej ilości kalorii

W przypadku osób, które przyswajają ich za mało, wpływ na to ma m.in. pośpiech. Często zdarza się tak, że dzieci nie jedzą rano śniadania lub nie przygotowują go sobie do szkoły, ponieważ za późno wstają i śpieszą się na autobus, a przez to pierwszy posiłek jedzą w porze obiadowej. Ponadto duży wpływ na nawyki młodzieży mają szkodliwe sugestie żywieniowe propagowane w mediach. Niejednokrotnie można spotkać się z informacjami o tym, że nastolatkowie głodzą się, pragnąc upodobnić się do celebrytów. Z kolei na nadwagę dzieci wpływa łatwy dostęp do słodyczy, wybór słodkich napojów i przekąsek, a także mała ilość ruchu.

Temat błędów w diecie nastolatków i dzieci jest bardzo rozległy. Powyższe przykłady stanowią tylko część z występujących problemów, dlatego tak ważne jest wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych już od najmłodszych lat, a także kompleksowa edukacja w zakresie odżywiania. 

Dieta dla dzieci w wieku 12-13 lat a dieta przedszkolaków

Planując dietę dla dziecka, należy uwzględnić Talerz Zdrowego Żywienia, czyli zalecenia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego określające proporcje produktów w posiłkach. Według nich połowę talerza powinny stanowić warzywa i owoce, a pozostałą część powinno się podzielić po równo na produkty zbożowe i źródła białka.

owoce w diecie dla dzieci

Jednak dieta dla dzieci w wieku 12-13 lat będzie różniła się niż ta dla przedszkolaków, ponieważ dietetyk dziecięcy musi wziąć pod uwagę, by proponowane posiłki dostarczały składników pokarmowych w adekwatnej ilości i odpowiednim stosunku. Zapotrzebowanie kaloryczne to główna różnica występująca w dietach dzieci na różnym etapie rozwoju, ponieważ w celu jego odpowiedniego wyliczenia, dietetyk ma obowiązek uwzględniać: wiek, płeć i aktywność fizyczną małego pacjenta.

Rola dietetyka dla dzieci

Głównym zadaniem dietetyka dziecięcego jest opracowanie planu żywienia dostosowanego do preferencji i potrzeb dziecka. Specjalista dba o to, by proponowany jadłospis zawierał zbilansowane posiłki, czyli takie, które dostarczają organizmowi energii i składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego też jego obowiązkiem jest przeprowadzenie wywiadu żywieniowego i oceny masy ciała. 

Ponadto do zadań dietetyka dziecięcego należy opracowywanie diety w przypadku odkrytych schorzeń, nietolerancji i alergii, a także kontrolowanie przyrostu wagi u dziecka z uwzględnieniem jego etapu rozwoju. Dietetyk zajmuje się również edukowaniem z zakresu kształtowania odpowiednich nawyków żywieniowych.

Czy warto uczęszczać na kurs dietetyki dziecięcej online?

Kurs Specjalisty ds. dietetyki pediatrycznej online sprawdzi się nie tylko dla dietetyków, ale także dla osób pracujących z dziećmi lub rodziców. Taka forma nauki umożliwia połączenie kształcenia z innymi obowiązkami, a także przyswajanie wiedzy we własnym tempie bez presji czasu. 

Specjaliści z Polskiego Instytutu Dietetyki opracowali platformę e-learningową tak, by proces nauki odbywał się w sposób intuicyjny, a uczestnik zdobył specjalistyczną wiedzę w zakresie tworzenia diety dla dzieci. Program kursu zawiera następujące tematy:

  • Normy żywienia dzieci od 0 do 18 roku życia.
  • Produkty wskazane i przeciwskazane w żywieniu dzieci.
  • Diagnostyka otyłości i nadwagi u dzieci.
  • Rola edukacji żywieniowej dzieci w zapobieganiu chorobom metabolicznym.
  • Żywienie w chorobach metabolicznych.
  • Kształtowanie prawidłowych zachowań żywieniowych wśród dzieci i młodzieży.

Dlatego też zdecydowanie warto wziąć udział w Kursie Specjalisty ds. dietetyki pediatrycznej online. Ponadto absolwent otrzymuje certyfikat i zaświadczenie w języku polskim i angielskim potwierdzające zdobyte umiejętności. 

Jednak należy podkreślić, że dietetykiem dla dzieci może zostać osoba, która zdobyła dyplom uprawniający do wykonywania tego zawodu albo uzyskany status absolwenta technologii żywności, kierunkowych studiów wyższych lub ukończony 3-stopniowy kurs dietetyki online udostępniony w ofercie Instytucji.