Choroby autoimmunologiczne a zakazane produkty – porady dietetyka

okładka: lekarz a choroby układu immunologicznego

U ludzi często występują zaburzenia stanu zdrowia wywołane złym odżywianiem. Wiąże się to z tym, że pożywienie dostarcza organizmowi energii, minerałów i witamin. Ich niedobór lub całkowity brak wpływa na większą zachorowalność. Zatem warto dowiedzieć się, jak wpływa na choroby autoimmunologiczne (np. Hashimoto) dieta – czego nie wolno jeść, a co warto. W tym celu należy skonsultować się z dietetykiem, który specjalizuje się w tego typu schorzeniach.

Autoagresja organizmu, czyli jak powstają choroby układu immunologicznego

Autoagresja organizmu to zjawisko, kiedy układ immunologiczny nie rozpoznaje własnych tkanek i komórek i identyfikuje je jako obce. W wyniku tego rozpoczyna produkowanie przeciwciał i niszczy sam siebie. Konsekwencjami tego jest właśnie autoagresja organizmu wobec swoich zdrowych komórek i tkanek, przez co dokonuje zmian w sposobie ich funkcjonowania. 

Wśród chorób układu immunologicznego wymienia się m.in.: 

 • choroby tarczycy (choroba Gravesa-Basedowa i Hashimoto) – autoagresja organizmu powoduje przewlekły stan zapalny;
 • wrzodziejące zapalenie jelita grubego – następuje tu atak przeciwciał na błonę śluzową i tkankę podśluzówkową ściany jelita grubego;
 • stwardnienie rozsiane (SM) – system odpornościowy niszczy komórki nerwowe;
 • łuszczyca – leukocyty atakują własną skórę i stawy.

Po co dietetyk opracowuje dietę w chorobach autoimmunologicznych?

Odpowiednia dieta w chorobach autoimmunologicznych może stanowić sposób na łagodzenie wywołanych danym schorzeniem dolegliwości. Tym samym przyczynia się do poprawy jakości życia pacjenta. Ponadto zmodyfikowanie dotychczasowych nawyków żywieniowych ogranicza występowanie zaburzeń stanu zdrowia wywołane złym odżywianiem. Rolą dietetyka jest opracowanie zaleceń żywieniowych zgodnych z potrzebami i preferencjami chorego. 

badania nad chorobami układu immunologicznego

Nie można jednoznacznie określić, czy w przypadku każdej choroby autoimmunologcznej należy wystrzegać się spożywania tych samych produktów. Oczywiście warto stosować ograniczenia, które są rekomendowane dla każdego dorosłego, np. jeść mniej soli. Jednak nie istnieje jedna uniwersalna dieta dla wszystkich osób zmagających się z tego typu schorzeniami. Nawet w konkretnym przypadku, np. przy nadczynności lub niedoczynności tarczycy nie wskazuje się jednego sposobu dietoterapii, a każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie

Właśnie dlatego zaleca się rozpoczęcie współpracy z dietetykiem, który nie tylko zwalcza dolegliwości, ale również zmniejsza ryzyko rozwoju współwystępujących chorób. Częstotliwość wizyt u specjalisty uzależniona jest od przebiegu dietoterapii.

Hashimoto: dieta – czego nie wolno jeść

W chorobie Hashimoto dietę (czego nie wolno jeść, a co wolno) określa specjalista na podstawie przeprowadzonych wyników badań. Odpowiednie pożywienie zmniejsza stan z zapalny, a także wpływa na syntezę, wydzielanie i działanie hormonów tarczycy. W związku z tym dietetyk opracowuje plan posiłków, uwzględniając te czynniki.

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej opracowało zalecenia dotyczące żywienia w chorobie Hashimoto. Poniżej przytoczymy kilka przykładów z każdej grupy produktów:

 • warzywa: surowe warzywa kapustne;
 • zboża: pieczywo pszenne, drobne kasze, ryż;
 • owoce: kandyzowane, z puszki, przetworzone na konfitury;
 • strączki: soja;
 • mleko: pełnotłuste produkty mleczne;
 • mięso: tłuste mięso i drób, np. baranina, gęś;
 • ryby: wędzone, marynowane.

Kurs Specjalisty ds. leczenia zaburzeń endokrynnych

Polski Instytut Dietetyki za sprawą Kursu Specjalisty ds. leczenia zaburzeń endokrynnych umożliwia uczestnikowi zdobycie wiedzy na temat procesów metabolicznych i budowy ludzkiego ciała, podstaw endokrynologii, a także zaleceń dietetycznych w chorobach endokrynnych.

Absolwent kursu otrzymuje zaświadczenie w języku polskim i angielskim potwierdzające zdobyte umiejętności. Jednak należy podkreślić, że dietetykiem dla dzieci może zostać osoba, która zdobyła dyplom uprawniający do wykonywania tego zawodu albo uzyskany status absolwenta technologii żywności, kierunkowych studiów wyższych lub ukończony 3-stopniowy kurs dietetyki online udostępniony w ofercie Instytucji.