Zarobki dietetyka zawsze są satysfakcjonujące?

okładka: zarobki dietetyka - portfel

Ogólnie ujmując, dietetyk zajmuje się planowaniem i nadzorowaniem żywienia ludzi. Jednak łączy się z wieloma różnorodnymi zadaniami związanymi z badaniami dietetycznymi, które umożliwią wykonywanie tej pracy jak najlepiej. Dlatego też w przypadku dietetyka zarobki uzależnione są od kilku czynników, które zostaną opisane poniżej. Odpowiemy także na pytanie, czy dietetyk to lekarz i jaka jest jego funkcja.

Czy dietetyk to lekarz?

Dietetyk jest zawodem medycznym regulowanym przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami. Ponadto profesja ta znajduje się w klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. Zatem, czy dietetyk to lekarz? Nie, ponieważ praca na tym stanowisku nie wymaga ukończenia studiów lekarskich i zdania lekarskiego egzaminu końcowego.

Dieta na rzeźbę, jedzenie w stylu skandynawskim, a może dieta półpłynna – przykłady rozwiązań żywieniowych i rola dietetyka

Obecnie propaguje się wiele, różnorodnych pomysłów na to, jak powinno się odżywiać. Coraz to nowsze, modne jadłospisy nikogo już nie dziwią. Dieta na rzeźbę ma pomóc wypracować wysportowaną sylwetkę; dieta półpłynna przykładowo stosowana jest przed badaniami typu rezonans; a dieta skandynawska ma poprawić funkcjonowanie organizmu. 

planer i okulary na stole

W związku z tym wiele osób zastanawia się, jaki sposób żywienia wybrać? Przede wszystkim powinien być on dostosowany do indywidualnie wyliczonego zapotrzebowania energetycznego i aktualnego stanu zdrowia. Nie zawsze dieta, która sprawdzi się u jednej osoby, będzie oddziaływała tak dobrze na następną. Dlatego też dietetyk, zanim przygotuje jadłospis, przeprowadza wywiad i badania dietetyczne. Dzięki temu potrafi opracować rozwiązania najlepsze dla swojego pacjenta.

Dietetyk – zarobki

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń średnia pensja wypłacana zatrudnionemu dietetykowi wynosi pomiędzy 3190 zł a 4090 zł brutto. Oczywiście w zawodzie dietetyka zarobki mogą być bardzo satysfakcjonujące, jednak ma na to wpływ wiele czynników. Przede wszystkim duże znaczenie ma miejsce pracy. Zazwyczaj osoba z własną działalnością gospodarczą ma wyższą wypłatę niż specjalista zatrudniony przez firmę zewnętrzną. 

W pracy dietetyka zarobki uzależnione są także od wykształcenia i doświadczenia na tym stanowisku. Odpowiednie kształcenie ma wpływ na przyszłą karierę zawodową, ponieważ na rynku najwyżej cenionymi są usługi specjalistów w konkretnych, mniej popularnych dziedzinach. Wynika to z tego, że łatwiej jest znaleźć dietetyka, który wykona podstawowe badania dietetyczne lub opracuje dietę na rzeźbę, niż specjalistę w zakresie dietetyki klinicznej lub psychodietetyki.

Kształcenie dietetyka – kurs online

Jak zostało wskazane powyżej, wykształcenie ma znaczenia dla dietetyka zarobków. Dlatego też warto wybrać ścieżkę edukacyjną, która w sposób kompleksowy przygotuje do wykonywania tego zawodu. Taką usługę świadczy Polski Instytut Dietetyki specjalizujący się w przeprowadzaniu szkoleń online. W swojej ofercie ma m.in. Kurs Dietetyki Zaawansowany, którego program obejmuje następujące tematy: charakterystyka funkcji narządów organizmu człowieka, określenie stanu odżywienia, zalecenia żywieniowe w różnych schorzeniach i dieta niskowęglowodanowa.

Szkolenie odbywa się za pomocą platformy e-learningowej, która zawiera materiały opracowane przez specjalistów i jest dostępna dla kursantów przez cały czas, dlatego to uczestnik decyduje, w jakim tempie odbywa się nauka. Dla przyszłego dietetyka Kurs Dietetyki Zaawansowany stanowi także możliwość potwierdzenia swojej wiedzy i umiejętności, ponieważ każdy absolwent otrzymuje certyfikat w języku polskim i angielskim.

Jednak należy podkreślić, że pracę w tym zawodzie może rozpocząć osoba, która zdobyła dyplom uprawniający albo uzyskany status absolwenta technologii żywności lub kierunkowych studiów wyższych. Można także przystąpić do 3-stoniowego kursu dietetyki online udostępniony w ofercie Instytucji. Po każdym etapie kursant dostaje ww. certyfikaty, a po ukończeniu wszystkich stopni absolwent otrzymuje dyplom dietetyka z kodem zawodu.