Zaktualizowano dnia 9 maja 2024
Otyłość staje się coraz poważniejszym problemem zarówno wśród osób dorosłych, jak i młodzieży szkolnej. Częstą dolegliwością staje się także otyłość u dzieci. Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować problem i podjąć odpowiednie kroki terapeutyczne? Jaki specjalista może wykonać badania na otyłość i pomóc osobom z nadwagą pozbyć się zbędnych kilogramów oraz zadbać o własne zdrowie? Jednym z najważniejszych specjalistów w tym zakresie jest dietetyk.
Nadwaga i otyłość brzuszna – jakie badania warto wykonać?
Nadmierne kilogramy, nadwaga i otyłość to stany, które mogą być wywołane wieloma różnymi czynnikami. Choć najczęściej problemy te związane są z nadmiernym spożywaniem kalorii w odniesieniu do faktycznych potrzeb energetycznych, nie zawsze to właśnie niewłaściwe odżywianie jest winne nadprogramowym kilogramom.
Częstą przyczyną pojawiania się otyłości brzusznej, jak i innego rodzaju nadwagi jest brak aktywności fizycznej, a także problemy hormonalne oraz innego rodzaju schorzenia występujące w organizmie. Dlatego też radzenie sobie z odchudzaniem na własną rękę nie zawsze jest na tyle skuteczne, na ile osoby z nadwagą by tego chciały.
Kluczową osobą w prawidłowym zdiagnozowaniu danego stanu i przyczyny otyłości jest dietetyk. To osoba, która oceni wstępne przyczyny otyłości, dobierze właściwą dietę i rodzaj aktywności, ale też wskaże, jakie badania warto wykonać.
Podstawowe badania diagnostyczne, jakie należy wykonać w przypadku osób z otyłością to przede wszystkim:
- profil lipidowy;
- poziom glukozy;
- kwas moczowy;
- panel tarczycowy;
- enzymy wątrobowe;
- morfologia krwi obwodowej;
- badanie ogólne moczu;
- poziom witaminy D;
- badanie czynności nerek;
- OB i CRP;
- ocena gospodarki hormonalnej.
W gabinecie dietetycznym dokonywany jest również pomiar składu ciała i ciśnienia krwi. Niepokojące wyniki badań krwi stanowią podstawę do konsultacji u określonych specjalistów w zależności od rodzaju zburzeń.
Otyłość u dzieci – jakie badania warto wykonać?
Otyłość to problem, który dotyczy również dzieci. Liczba młodych osób z nadwagą z roku na rok wzrasta, dlatego niezwykle ważne jest to, jakie badania na otyłość warto wykonać w tej grupie wiekowej, aby w porę zapobiec rozwojowi chorób związanych z nadmiernymi kilogramami.
U dzieci z nadwagą przeprowadza się najczęściej takie badania jak:
- lipidogram;
- hormony tarczycy;
- hormony nadnerczy;
- poziom glukozy;
- ocena aktywności aminotransferaz;
- poziom insuliny ze wskaźnikiem HOMA-IR.
W sytuacji, gdy otyłość towarzyszy dziecku już od wieku niemowlęcego, zalecane jest także wykonanie badania genetycznego w kierunku występowania mutacji genu MC4R, a także określenie stężenia leptyny.
Wczesne wykrycie przyczyny nadwagi u dzieci i podjęcie odpowiednich działań jest niezwykle ważne. Im bardziej zaawansowany problem, tym trudniejsza jest walka z otyłością i większe ryzyko wystąpienia powikłań w postaci różnorodnych schorzeń zdrowotnych. To szczególnie ważne, gdy stwierdzona zostanie otyłość brzuszna. Jakie badania wykonać i od czego zacząć skuteczną terapię? Na te pytania pomoże odpowiedzieć dietetyk.
Rola dietetyka w leczeniu pacjentów z otyłością
Dietetyk to specjalista, który nie tylko pomaga zdiagnozować problem otyłości i jego przyczyny, ale też wspomaga pacjenta w trakcie terapii i dba o jego sferę psychiczną w procesie odchudzania. Dietetycy współpracują również z lekarzami i innymi specjalistami w procesie leczenia osób otyłych oraz monitorują postępy w utracie wagi.
Aby zdobyć kompleksową wiedzę i umiejętności potrzebne w pracy dietetyka i pomaganiu osobom z otyłością, warto wybrać ,,Kurs dietetyki zaawansowany” dostępny na platformie dydaktycznej Polskiego Instytutu Dietetycznego, zgodny z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki, Ustawą o prawie oświatowym oraz Ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Absolwent otrzymuje dokumentację zgodną z wymogami MEiN, certyfikat w języku polskim i angielskim. Celem zdobycia pełnych kwalifikacji należy zrealizować Kurs Dietetyki Podstawowej, Kurs Dietetyki Zaawansowanej oraz Kurs Dietetyka. Absolwent kursu na platformie dydaktycznej PID dzięki akredytacji uczelni wyższej może ubiegać się o dodatkowe dokumenty takie jak dyplom w skórzanej oprawie i świadectwo ukończenia kursu. Kształcenie może być dofinansowane z Urzędu Pracy. Absolwent kursu uzyskuje możliwość podjęcia zatrudnienia na terenie całej Unii Europejskiej.