Zaktualizowano dnia 8 listopada 2022
Intendenci w placówkach oświatowych zatrudniani są po to, aby zadbać o żywienie uczniów. Sprawują funkcję nadzorczą w zakresie przygotowywania posiłków i pilnują, by serwowane dania były zgodne z zaleceniami talerza zdrowego żywienia (dawniej: piramidy). W celu wykonywania jak najlepiej swoich obowiązków intendenci zobowiązani są zdobyć odpowiednie kompetencje.
Intendent – praca w obrębie dietetyki
Wiedza z zakresu dietetyki jest niezbędna, aby znaleźć zatrudnienie jako intendent. Praca ta charakteryzuje się wykonywaniem zadań, które mają wpływ na zdrowie podopiecznych. Mianowicie zakres obowiązków intendenta w przedszkolu obejmuje żywienie dzieci – od momentu sporządzania jadłospisu dla przedszkolaka, przez przygotowania posiłków i aż do ich podania. To właśnie dlatego umiejętności dietetyczne są tak ważne.
Do zakresu obowiązków intendenta w przedszkolu należą następujące zadania:
- kierowanie procesem produkcji posiłków,
- nadzór nad pracownikami kuchni,
- przygotowanie menu zgodnie z zapotrzebowaniem uczniów,
- racjonalne składanie zamówień na produkty spożywcze,
- nadzorowanie kosztów za przygotowywane pożywienie,
- przyjmowanie wpłat za posiłki,
- prowadzenie dokumentacji żywieniowej,
- kontrolowanie stanu magazynu z żywnością.
Poradnik intendenta przedszkola dotyczący zasad opracowania planu posiłków
W ramach poradnika intendenta przedszkola przygotowaliśmy kilka punktów, czym powinna się kierować osoba na tym stanowisku podczas opracowywania planu żywieniowego. Jest to istotne dla urozmaicenia diety przedszkolaków i zadbanie o ich prawidłowe odżywianie. Zatem wyróżnić można następujące zasady:
- Należy uwzględniać zapotrzebowanie kaloryczne dzieci w wieku przedszkolnym.
- Trzeba kierować się wyborem właściwych produktów spożywczych zgodnych z założeniami zdrowego talerza.
- Ważne jest urozmaicenie produktów, posiłków i technik kulinarnych.
- Obowiązkiem intendenta w przedszkolu jest uwzględnienie alergii i nietolerancji dzieci.
- Rodzice powinni mieć możliwość wglądu do menu oraz składów produktów.
Jakie produkty powinny wystąpić w jadłospisie dla przedszkolaka?
Intendenci, planując jadłospis dla przedszkolaka, powinni uwzględnić w nim wszystkie grup produktów. Po pierwsze warzywa i owoce należy serwować do każdego posiłku. W czasie zimy wskazane jest wykorzystywanie mrożonek, są one również wartościowym źródłem witamin. Kanapki lub płatki śniadaniowe są częstym śniadaniem, jakie oferuje się w przedszkolu. Nie jest to złą praktyką, ale intendenci powinni zadbać o to, by wybierać produkty zbożowe i pieczywo pełnoziarniste.
Ponadto nie należy rezygnować z mleka, z tym że powinno się wybierać to o zawartości nie więcej niż 2% tłuszczu. Oczywiście można podawać także przetwory mleczne. W tym przypadku twaróg lub jogurt naturalny będą dużo lepszym wyborem niż jogurty owocowe, które zazwyczaj mają w sobie dużo cukru.
A co z mięsem i drobiem? Jest wskazane w diecie, o ile jest chude i dobrej jakości. Można także korzystać z rozwiązań alternatywnych, tj. proponować dania z roślin strączkowych. Nie należy zapominać o rybach i jajach, aby urozmaicać dietę. Również tłuszcze powinny być uwzględniane w jadłospisie dla przedszkolaka. Najlepiej, aby miały one postać olejów roślinnych i orzechów.
Jak zdobyć tytuł zawodowy i zacząć pracę jako intendent w przedszkolu?
Aby otrzymać tytuł zawodowy, należy przystąpić do Kursu Intendenta oferowanego przez Polski Instytut Dietetyki. Umożliwia on zdobycie wiedzy i umiejętności zgodnych z Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania. Klasyfikacja ta oparta jest na Międzynarodowym Standardzie ISCO.
Przyszli intendenci podczas szkolenia zapoznają się z następującą tematyką: rola intendenta w zakładzie żywienia zbiorowego i wymogi pod względem jego prowadzenia; zasady prawidłowego żywienia oraz układanie planu posiłków; zawód intendenta w świetle przepisów a zasad bezpieczeństwa. Kurs Intendenta jest skierowany do wszystkich osób pragnących zwiększyć wiedzę w ww. zakresie.
W celu podjęcia pracy jako intendent należy zdobyć kwalifikacje dietetyka. Wymagany jest do tego dyplom uprawniający do wykonywania tego zawodu albo uzyskany status absolwenta technologii żywności, kierunkowych studiów wyższych lub ukończony 3-stopniowy kurs dietetyka udostępniony w ofercie Instytucji.