Czy dieta keto na pewno jest dla każdego? Dietetyk odpowiada

okładka: dieta keto na czym polega

Opracowanie jadłospisu w celu odchudzania, w którym występuje większa ilość tłuszczu, jest możliwa. Taki mechanizm występuje w diecie ketogenicznej. Zasady jej stosowania muszą być jednak opracowane przez specjalistę, który wie, jak postępować w przypadku różnorodnych schorzeń mających wpływ na dietoterapię. W związku z tym w tym artykule odpowiemy na pytania dotyczące diety keto – na czym polega, czy jest zdrowa i kiedy warto ją stosować.

Dieta keto – na czym polega?

Dieta ketogeniczna, inaczej określana dietą ketogenną lub dietą keto, polega na redukowaniu węglowodanów, przy jednoczesnym spożywaniu żywności wysokotłuszczowej. Jednak musi ona zawierać ilość kalorii i białka adekwatnych do indywidualnie wyliczonego zapotrzebowania osoby. 

Dieta ketogenna – przepis na poprawę sylwetki czy jedynie moda?

Prawdą jest, że dieta ketogeniczna jest coraz bardziej popularna. Wynika to z większej ilości publikowanych badań na jej temat, a także z potwierdzanej skuteczności w odchudzaniu. Jednak określanie diety modną często kojarzone jest z niedziałającymi, a nawet szkodliwymi sposobami na zmniejszenie wagi.

W przypadku diety ketogenicznej przepisy powinny być ustalone z dietetykiem. Zadba on o to, by nadmiar tłuszczu dobrej jakości wpłynął na redukowanie masy ciała poprzez stan określany jako ketoza. W odżywieniu takim jak dieta ketogeniczna zasady odchudzania polegają na tym, że organizm, zamiast pobierać energię z cukru, pozyskuje ją właśnie z nagromadzonego tłuszczu.

Czy dieta keto jest zdrowa? Czym jest tzw. keto grypa?

W celu podjęcia decyzji o całkowitej zmianie diety zawsze zaleca się konsultacje ze specjalistą. Szczególnie gdy pacjent ma stwierdzone jakieś choroby lub przyjmuje leki. Dietetyk, mając wszechstronną wiedzę na temat dietoterapii, dobiera rozwiązania, które dopasowane są do potrzeb pacjenta.

To, czy dieta keto jest zdrowa (tak jak w każdym innym przypadku), zależy od tego, czy stosuje się ją zgodnie z zaleceniami i zapotrzebowaniem kalorycznym. Podczas procesu adaptacji organizmu do tego sposobu odżywiania może wystąpić tzw. keto grypa. Pacjent może być wtedy osłabiony i odczuwać objawy podobne do tych w grypie. Jednak nie należy się tym martwić. Taki stan utrzymuje się kilka dni, a świadczy o tym, że organizm przestawia się na wykorzystanie tłuszczu jako paliwa.

dieta keto na czym polega

Dieta ketogeniczna może wpływać korzystnie u osób z problemami hormonalnymi, np. chorobami tarczycy, ponieważ redukując węglowodany, zmniejsza się poziom insuliny. Ponadto Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej wskazuje, że stosuje się ją nawet jako uzupełnienie terapii u pacjentów onkologicznych.

Czy w zespole jelita drażliwego leczenie dietą keto jest możliwe? Co z innymi schorzeniami?

Nie zawsze leczenie dietą ketogeniczną jest dobrym rozwiązaniem. Szczególnie w przypadku, gdy zalecane jest żywienie lekkostrawne – tak, jak u chorych na zespół jelita drażliwego. Schorzenie to pogarsza jakość życia pacjentów ze względu na częste nawroty. Co więcej, stopień nasilenia objawów jest wieloetapowy. W przypadku zespołu jelita drażliwego leczenie dietą dostosowywane jest przez dietetyka do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Diety ketogenicznej nie zaleca się stosować ciężarnym lub karmiącym piersią, a także u pacjentów z zaburzeniami odżywiania. Co więcej, nie należy jej wykorzystywać do leczenia żywieniowego u osób z chorobami nerek, trzustki, wątroby.

Kurs Dietetyki Ketogenicznej

Polski Instytut Dietetyki oferuje Kurs Dietetyki Ketogenicznej, który umożliwia zdobycie wiedzy na temat diety keto – na czym polega; jak ją prawidłowo stosować w praktyce: wady, zalety, wpływ na zdrowie itd. Dodatkowo podczas kursu uczestnik poznaje fizjologiczne znaczenie składników pokarmowych, a także dieta ketogeniczna zasady.

Absolwent kursu otrzymuje się zaświadczenie w języku polskim i angielskim o ukończeniu szkolenia. Należy podkreślić, że w celu podjęcia pracy jako dietetyk, wymagany jest dyplom uprawniający do wykonywania tego zawodu albo uzyskany status absolwenta technologii żywności, kierunkowych studiów wyższych lub ukończony 3-stopniowy kurs dietetyka udostępniony w ofercie Instytucji.