Zaktualizowano dnia 24 sierpnia 2023
Pożywienie stanowi odpowiedź na jedną z podstawowych potrzeb biologicznych. Dzięki niemu organizm pozyskuje energie, składniki odżywcze i witaminy, co wpływa na pracę mięśni, a także proces regeneracji organizmu. W związku z tym prawidłowa dieta odgrywa ważną rolę w życiu człowieka, a to przekłada się na potrzebę dalszego rozwijania wiedzy na temat dietetyki.
Dietetyka jako nauka
Dietetyka to dynamicznie rozwijana dziedzina nauki zajmująca się żywieniem człowieka oraz wpływem pożywienia na zdrowie ludzi. Z jej nazwą kojarzone jest słowo “dieta”, które oznacza każdy sposób odżywiania, a często błędnie interpretowane jest jako plan żywieniowy mający na celu odchudzanie. Warto dodać, że specjalista zajmujący się działalnością w tym obszarze określany jest jako dietetyk.
Specjalizacje w dietetyce
Dietetyka to dziedzina nauki o interdyscyplinarnym charakterze. Wynika to z tego, że odżywianie wpływa na wiele stref życia człowieka: jego wygląd, funkcjonowanie, zdrowie fizyczne i psychiczne, a nawet kulturę i sztukę.
W związku z tym dietetyka doczekała się wszechstronnych specjalizacji, a wśród nich można wymienić, takie jak:
- dietetyka kosmetyczna,
- psychodietetyka,
- coaching dietetyczny,
- dietetyka sportowa,
- dietetyka kliniczna,
- dietetyka pediatryczna,
- dietetyka żywienia zbiorowego,
- dietetyka ketogeniczna,
- dietetyka endokrynna itd.
Sprawdź naszą ofertę kursów dietetycznych o wszechstronnej tematyce
Czym się zajmuje dietetyk?
Głównym zadaniem, jakim zajmuje się dietetyk, jest opracowanie planu żywieniowego zgodnie z potrzebami i preferencjami swoich klientów. Na początku współpracy ustala się jej cel, ponieważ dietetyk jest specjalistą, który pomaga w:
- redukowaniu lub zwiększeniu masy ciała;
- zmniejszaniu dolegliwości związanych z różnymi typami schorzeń;
- utrzymaniu ciała w dobrej kondycji;
- poprawie wyglądu i stanu odżywienia skóry;
- zmianie nawyków żywieniowych na lepsze;
- poprawie samopoczucia;
- opracowaniu diety dla osób z wykluczeniami i alergiami.
Plan żywieniowy musi być stworzony indywidualnie dla każdej osoby, dlatego przed jego wykonaniem dietetyk przeprowadza:
- wywiad żywieniowy;
- ocenę stanu odżywienia;
- analizę masy i składu ciała;
- analizę zapotrzebowania kalorycznego i substancji odżywczych.
Czy dietetyk to lekarz?
Dietetyk nie jest lekarzem, ponieważ praca na tym stanowisku nie wymaga ukończenia studiów lekarskich i zdania lekarskiego egzaminu końcowego. Jest to zawód regulowany przez inne rozporządzenia niż zawód lekarza.
Miejsca pracy dietetyka
Wymienia się różnorodne miejsca pracy dietetyka w zależności od rodzaju zadań, jakie ma tam wykonywać. Może on być zatrudniony w celu:
- prowadzenia terapii żywieniowej pacjentów;
- organizowania zajęć i warsztatów edukacyjnych;
- konsultowania sposobów poprawy wyglądu.
W związku z tym do miejsc pracy dietetyka zaliczamy:
- poradnie dietetyczne;
- przychodnie;
- szpitale;
- placówki oświatowo-wychowawcze;
- sanatoria;
- domy wczasowe
- salony SPA;
- gabinety odnowy biologicznej;
- kluby sportowe.
Wykształcenie dietetyka
W celu rozpoczęcia pracy jako dietetyk należy mieć udokumentowane wykształcenie kierunkowe, poświadczające o tym, że dana osoba zdobyła dyplom uprawniający albo uzyskany status absolwenta technologii żywności lub kierunkowych studiów wyższych.
Istnieje także możliwość przystąpienia na szkolenie oferowane przez Polski Instytut Dietetyki – jako jedyna instytucja w Polsce możemy nadawać tytuł dietetyka absolwentom 3-stopniowego kursu dietetycznego, na który składa się:
- “Kurs Dietetyki Podstawowy”,
- “Kurs Dietetyki Zaawansowany”,
- “Kurs Dietetyka”.
Warto dodać, że nasza instytucja otrzymała Certyfikat Jakości ISO 9001:2015. Jest to udokumentowanie faktu, że Polski Instytut Dietetyki prowadzi swoje kursy zgodnie z wszelkimi międzynarodowymi standardami jakości oraz normami.
Po każdym stopniu tego szkolenia absolwent otrzymuje certyfikat ukończenia kursu w języku polskim oraz angielskim, a także zaświadczenie na wzorze Ministra Edukacji Narodowej. Natomiast po ostatnim z nich, tj. “Kursie Dietetyka” absolwent, poza certyfikatem ukończenia kursu w języku polskim oraz angielskim i zaświadczeniem MEN, otrzymuje tytuł i dyplom dietetyka wraz z kodem zawodu.