Jak szybko pozbyć się otyłości brzusznej: częste pytanie w gabinecie dietetycznym

jak pozbyć się otyłości brzusznej

Problem nadmiernych kilogramów dotyczy dziś coraz większej liczby osób. Do tego grona zalicza się także znaczna grupa ludzi młodych, również w wieku szkolnym. Wśród najczęstszych dolegliwości związanych z nadwagą znajduje się otyłość brzuszna. Objawy tej przypadłości związane są często z brakiem aktywności fizycznej oraz złą dietą stosowaną na co dzień. Dlatego też coraz więcej osób szuka pomocy u profesjonalistów, takich, jakimi są dietetycy zajmujący się chorobami cywilizacyjnymi. Jak szybko pozbyć się otyłości brzusznej?

Główne przyczyny otyłości brzusznej

Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej gromadzi się w obszarze całego naszego ciała. Jednak szczególnie częstym problemem, który dodatkowo można określić jako nieestetyczny i trudny do ukrycia, jest otyłość brzuszna. Objawy tej przypadłości to przede wszystkim nagromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, ale również karku i ramion. Choć otyłość brzuszna częściej występuje u mężczyzn, dotyczy także kobiet, szczególnie w wieku menopauzalnym.

Najczęstszą przyczyną występowania otyłości brzusznej jest spożywanie nadmiernej ilości pożywienia, czyli dostarczania organizmowi znacznie więcej kalorii niż faktycznie ich potrzebuje. Nadmiar ten odkłada się w organizmie w tkance tłuszczowej. Niekiedy też schorzenie to może pojawiać się w wyniku istnienia takich chorób jak:

• niedoczynność tarczycy;
  • zespół policystycznych jajników;
  • niedobór hormonu wzrostu;
  • rzekoma niedoczynność przytarczyc;
  • zespół Cushinga;
  • hipogonadyzm;
  • przewlekły stres;
  • picie alkoholu;
  • palenie papierosów,

przyjmowanie takich środków jak glikokortykosteroidy doustne, estrogeny, progesteron, neuroleptyki i inne.

Nieleczona otyłość brzuszna może prowadzić do szeregu powikłań i poważnych schorzeń stanowiących zagrożenie dla zdrowia i życia. Należy do nich m.in.:

• nadciśnienie tętnicze;
  • cukrzyca typu 2;
  • udar mózgu;
  • choroba wieńcowa;
  • miażdżyca;
  • zastoinowa niewydolność serca;
  • choroba zwyrodnieniowa stawów;
  • nowotwory;
  • żylaki;
  • pogorszenie płodności i inne.

Aby zapobiec wystąpieniu otyłości brzusznej lub zwalczyć już istniejący problem, warto skorzystać z pomocy specjalistów w zakresie żywienia i dietetyków.

POMÓŻ POTRZEBUJĄCYM W WALCE Z OTYŁOŚCIĄ BRZUSZNĄ. WYBIERZ „KURS SPECJALISTY DS. LECZENIA CHORÓB CYWILIZACYJNYCH”

Jak pozbyć się otyłości brzusznej – od czego zacząć?

W kwestii tego, jak pozbyć się otyłości brzusznej, bardzo ważna jest zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie do codziennego rozkładu dnia aktywności fizycznej. W tym celu warto podjąć współpracę z dietetykiem, który opracuje odpowiednią dietę, zadba o motywację i bieżące monitorowanie postępów.

Dietetyk zapewni również indywidualne podejście do osoby z otyłością brzuszną, co często jest kluczowe, aby zobaczyć efekty pracy nad nadmiernymi kilogramami. Taki specjalista może również zasugerować wykonanie specjalistycznych badań w celu wykluczenia konkretnych przyczyn występowania problemów z wagą.

jak szybko pozbyć się otyłości brzusznej

Otyłość brzuszna – jak się jej pozbyć szybciej?

Odpowiedzią na pytanie, jak szybko pozbyć się otyłości brzusznej, jest nie tylko właściwa dieta i aktywność fizyczna, ale również odpowiednio dobrane ćwiczenia do specyfiki problemów danej osoby. W tym zakresie również warto skorzystać z porad dietetyka, ale przede wszystkim trenerów i osób pracujących na siłowni. Dobrym wyborem będą tu ćwiczenia siłowe i aerobowe.

Aby skutecznie dążyć do celu w walce z otyłością brzuszną, warto też skorzystać z pomocy trenera personalnego. Nieocenionym wsparciem w chwilach słabości będzie również rodzina i przyjaciele.

Aby zdobyć odpowiednie kwalifikacje do pracy z osobami zmagającymi się z otyłością, warto wybrać ,,Kurs specjalisty ds. leczenia chorób cywilizacyjnych” dostępny na platformie dydaktycznej Polskiego Instytutu Dietetyki zgodny z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki, Ustawą o prawie oświatowym oraz Ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Absolwent otrzymuje dokumentację zgodną z wymogami MEiN a dodatkowo certyfikat w języku polskim i angielskim. Dzięki akredytacji uczelni wyższej możliwe jest uzyskanie dyplomu w skórzanej oprawie oraz świadectwa ukończenia wyżej wymienionego kursu. Osoby, które ukończą również ,,Kurs dietetyka”, mają możliwość podjęcia pracy na terenie całej Unii Europejskiej na stanowisku dietetyka ds. chorób cywilizacyjnych. Kształcenie można zrealizować z dofinansowaniem z Urzędu Pracy.

Zaktualizowano dnia 9 maja 2024