Dieta keto – co jeść i jak jej przestrzegać?

dieta keto co jeść

Odpowiednie przygotowanie stanowi bardzo ważny etap wprowadzania zmian żywieniowych, jeszcze zanim się ją rozpocznie. Dlatego też warto dowiedzieć się, czy dieta keto jest zdrowa, co na niej jeść, a także poznać zasady sukcesu w redukcji masy ciała. Pojawiające się w diecie ketogenicznej wady i zalety mogą być w różnorodny sposób odczuwane, dlatego najlepiej wybrać się na wizytę do dietetyka ketogenicznego w celu ich omówienia.

Dieta ketogeczniczna – zasady sukcesu w redukcji masy ciała

W diecie ketogenicznej zasady prowadzące do osiągnięcia zamierzonej sylwetki nie różnią się tak bardzo od innych zdrowych metod odchudzania. Oczywiście nie odnosi się to wyznaczników diety keto – co jeść. Jednak to będziemy omawiali w dalszej części artykułu. 

Pierwszą zasadą w redukcji masy ciała jest zrozumienie, że dieta nie musi być nudna i niesmaczna oraz traktowana w kategoriach kary. Często określenie to jest nacechowane negatywnie, a właściwie oznacza sposób odżywiania. Ważna jest również motywacja, określenie celu i upewnienie się w tym, że chce się zmienić swoje nawyki żywieniowe. Dzięki temu zmniejszają się szanse na niepowodzenia w redukcji masy ciała. 

Duże znaczenie ma także odpowiednie zadbanie o to, by jadłospis w diecie ketogenicznej składał się z propozycji zbilansowanych posiłków. Muszą być one indywidualnie dobrane na podstawie wyliczonego zapotrzebowania energetycznego, a także uwzględniać preferencje danej osoby. W związku z tym warto udać się do dietetyka ketogenicznego.

Dieta keto – co jeść?

Dieta ketogeniczna zasady działania w kwestii tego, co jeść, określa na założeniu, że będzie się w niej redukować węglowodany, przy jednoczesnym spożywaniu żywności wysokotłuszczowej. Warto jednak podkreślić, że powinna ona zawierać ilość kalorii i białka adekwatną do potrzeb konkretnej osoby.

Zatem jakie produkty wybierać w diecie keto, co jeść? Ten sposób odżywiania nie ogranicza w wyborze mięsa, które chce się wykorzystać do posiłków. Można wykorzystać kurczaka, wołowinę, jagnięcinę, wieprzowinę itd. Warto jednak zdecydować się na mięsa dobrej jakości – tak samo jest w przypadku ryb. W diecie ketogenicznej zaleca się spożywać jajka, a także produkty zawierające zdrowe tłuszcze, np. orzechy czy awokado. Przetwory mleczne również są opcją jedzenia, z której warto korzystać, np. twaróg, jogurt, masło. W przypadku mleka zaleca się stosować mleko roślinne, np. migdałowe, ponieważ krowie może mieć w sobie dużo węglowodanów.

W kwestii roślin najlepiej unikać strączków, takich jak fasola, soczewica i groszek. Natomiast w diecie keto można dowolnie wkomponować warzywa w swoje posiłki. Jednak warto wybierać te, które nie mają skrobi. W związku z tym zaleca się wstrzymać od dużej ilości ziemniaków, batatów, kukurydzy itp. Z kolei w przypadku owoców dobrym wyborem są te, które mają mało węglowodanów, np. jagody, jeżyny i truskawki.

Dieta ketogeniczna – wady i zalety

Jak w każdym przypadku zmiany nawyków żywieniowych, przejście na dietę ketogeniczną ma swoje wady i zalety. Zaczynając od tego, co mniej przyjemne – podczas procesu adaptacji organizmu do tego sposobu odżywiania może wystąpić tzw. keto grypa. W tej sytuacji odczuwa się osłabienie i objawy podobne do tych w grypie.

dieta keto co jeść

Ponadto innym minusem może być fakt, że po odstawieniu węglowodanów, obniża się poziom insuliny. Ma to wpływ na to, że nerki uwalniają nadmiar zgromadzonego sodu i organizm potrzebuje wydalać więcej wody. Oczywiście wyżej wymienione symptomy nie są faktycznymi wadami diety ketogenicznej, są to naturalne procesy występujące podczas zmian żywieniowych.

W związku z wyżej opisanymi symptomami mogą pojawiać się pytania, czy dieta keto jest zdrowa i bezpieczna. Oczywiście, że tak, ale musi być ona dopasowana do indywidualnych potrzeb organizmu. Dlatego też niezbędna jest wizyta u dietetyka ketogenicznego. Innymi zaletami jest możliwość urozmaicania posiłków oraz redukcja masy ciała.

Dieta ketogeniczna – dietetyk online

Przy stosowaniu diety ketogenicznej dietetyk online może przeprowadzić konsultację, aby wybrać produkty do jadłospisu. Muszą być one zbilansowane, lubiane i takie, które służą organizmowi. Specjalista ten poinformuje także o efektach diety ketogenicznej i doradzi, jak jej przestrzegać. Jednak należy wybrać się również na spotkanie stacjonarne, aby wykonać pomiary i niezbędne badania w celu opracowania jak najlepszego sposobu działania.

Współczesny postęp technologiczny umożliwia także korzystanie ze sprawdzonych sposobów pozyskiwania wiedzy online. Dlatego też Polski Instytut Dietetyki oferuje Kurs Dietetyki Ketogenicznej, który umożliwia zwiększenie wiedzy na temat stosowania tego rodzaju diety, a także pozwala na udokumentowanie zdobytych umiejętności. 

Absolwent kursu otrzymuje certyfikat w języku polskim i angielskim o ukończeniu szkolenia, który potwierdza zdobytą wiedzę z zakresu dietetyki ketogenicznej. Należy podkreślić, że w celu podjęcia pracy jako dietetyk, wymagany jest dyplom uprawniający do wykonywania tego zawodu albo uzyskany status absolwenta technologii żywności, kierunkowych studiów wyższych lub ukończony 3-stopniowy kurs dietetyki online udostępniony w ofercie Instytucji.