Zaktualizowano dnia 11 grudnia 2023
Ciąża to okres, w którym wzrasta zapotrzebowanie na energię, podstawowe składniki odżywcze oraz witaminy i składniki mineralne. W związku z tym często można spotkać się z określeniem, że przyszła mama powinna “jeść za dwoje” – stwierdzenie to nie jest zgodne z prawdą. Więcej na ten temat opiszemy w dalszej części artykułu, a dodatkowo wskażemy różnice między dietetykiem a dietetykiem klinicznym, omówimy co jeść w ciąży i odpowiemy na pytanie: jak zrobić specjalizację z dietetyki klinicznej.
Dietetyk a dietetyk kliniczny
Główną różnicą pomiędzy pracą dietetyka a dietetyka klinicznego jest zakres obowiązków. Każdy z nich zajmuje się działaniami związanymi z układaniem diet zgodnie z oceną masy ciała, a także edukacją żywieniową. Jednak w pracy dietetyka działania te mają charakter bardziej ogólny i często zgłaszają się do niego osoby, które chcą poprawić wygląd swojej sylwetki. Natomiast w przypadku dietetyka klinicznego jego działalność ukierunkowana jest na terapię żywieniową osób z różnymi schorzeniami i chorobami, a ponadto zajmuje się układaniem planu, co jeść w ciąży.
Zapisz się na “Kurs Dietetyki Klinicznej”, by poznać zasady układania jadłospisu w ciąży
Jadłospis w ciąży – dlaczego warto skorzystać z pomocy dietetyka?
Rozwój płodu, łożyska oraz tkanek matczynych oddziałuje na to, że kobiety powinny przyswajać więcej kalorii, ale ich podwyżka powinna być dostosowana do: stylu życia i aktywności, wieku oraz masy ciała przed ciążą. Dlatego też warto, aby stosowany jadłospis w ciąży, był ułożony przez specjalistę ds. dietetyki klinicznej, który dopasuje plan żywieniowy do indywidualnych potrzeb, możliwości i preferencji pacjentki. Jest to istotne ze względu na to, że odpowiednia dieta ma wpływ na prawidłowy przebieg ciąży oraz rozwój dziecka.
Co jeść w ciąży, a czego unikać?
Jeśli chodzi o to, co jeść w ciąży, to nie ma konkretnej listy dań odpowiadającej potrzebom każdej kobiety. Dieta w tym okresie powinna być zbilansowana i zawierać przede wszystkim wysokiej jakości produkty. Jadłospis w ciąży powinien składać z dużej ilości warzyw, a także produktów będących źródłem pełnowartościowego białka (np. chude mięso, ryba, rośliny strączkowe); węglowodanów złożonych (np. kasza jęczmienna, razowy makaron, ziemniaki); zdrowych olejów.
Bardzo ważną sprawą jest suplementacja w celu zadbania o odpowiednią podaż składników mineralnych i witamin, m.in.: witaminy D, folianów, jodu, żelaza i cynku. W innym przypadku może dojść do zaburzeń rozwoju płodu.
W kwestii tego, co jeść w ciąży się nie powinno, wymienić można:
- surowe mięso, ryby i owoce;
- niepasteryzowane wyroby mleczne;
- produkty wysoko przetworzone;
- napoje: kawa oraz alkohol.
Jak zrobić specjalizację z dietetyki klinicznej?
Aby podjąć pracę, jako dietetyk kliniczny, należy przede wszystkim zdobyć tytuł dietetyka. Jest to możliwe za pomocą ukończonych kierunkowych studiów wyższych lub 3-stopniowego kursu dla dietetyka. Jest on udostępniony w ofercie Instytucji, która jako jedyna w Polsce może nadawać ten tytuł. Następnie należy uzupełnić swoją wiedzę o informacje z zakresu dietetyki klinicznej, co jest możliwe podczas oferowanego przez nas “Kursu Dietetyki Klinicznej”.
Należy podkreślić, że może przystąpić do niego każda osoba zainteresowana tym tematem. Absolwent “Kursu Dietetyki Klinicznej” otrzymuje zaświadczenie MEN, certyfikat w języku polskim i angielskim o ukończeniu szkolenia, który potwierdza zdobytą wiedzę i umiejętności w zakresie dietetyki klinicznej.