Dieta antyhistaminowa. 3 zasady, które powinien znać dietetyk

produkty-bez-histaminy-tabela

Nasze zdrowie, samopoczucie i dobra kondycja w dużej mierze zależy od sposobu odżywiania. W tym zakresie można stosować różne sposoby odżywiania, starannie opracowywane m.in. przez dietetyków. Dzięki ich wiedzy możliwe jest wsparcie leczenia osób, które m.in. borykają się z objawami nadmiaru histaminy, takimi jak migreny, alergie czy różnorodne problemy skórne. Na czym polega dieta antyhistaminowa i jakie są jej podstawowe zasady? Sprawdź, kiedy należy włączyć do jadłospisu produkty bez histaminy. Tabela takich artykułów umożliwia skomponowanie urozmaiconej i smacznej diety, którą warto zaproponować osobom wrażliwym na poziom tego związku w organizmie.

Czym jest dieta antyhistaminowa i kto powinien ją stosować?

Dieta antyhistaminowa określana jest także jako niskohistaminowa i powinna być stosowana przez osoby wykazujące nietolerancję na histaminę. Jest to hormon produkowany naturalnie w naszym organizmie, ale też dostarczany wraz z wieloma produktami spożywczymi. Głównym zadaniem histaminy jest wsparcie mechanizmów obronnych organizmu, ale też przyspieszenie gojenia ran czy wspomaganie skurczów mięśni gładkich. Naturalnie produkowana histamina nie stanowi dla organizmu problemu.

Niekiedy w organizmie jednak brakuje enzymów rozkładających histaminę pochodzącą z produktów spożywczych. Wówczas jej poziom wzrasta i jest szkodliwy. W takich sytuacjach zalecana jest specjalna dieta antyhistaminowa pozbawiona produktów zawierających wysoką zawartość tego związku.

ZDOBĄDŹ CENNĄ WIEDZĘ NA TEMAT DIET I UKŁADANIA JADŁOSPISÓW. WYBIERZ „KURS DIETETYKI ZAAWANSOWANY”!

Dieta antyhistaminowa – 3 podstawowe zasady

W diecie antyhistaminowej warto kierować się takimi zasadami jak:

• rozpoznawanie i unikanie produktów zawierających dużą ilość histaminy – kluczowa dla skuteczności diety jest świadomość co do naturalnej zawartości histaminy w żywności. Dlatego warto sporządzić listę, która zawierać będzie produkty bez histaminy. Tabela tego typu znacznie ułatwi pacjentowi nie tylko codzienne zakupy, ale również dietetykowi komponowanie kolejnych dań. Warto oprzeć jadłospis na takich artykułach jak świeże mięso i ryby, większość owoców i warzyw, a w szczególności cebula, czosnek, kapusta czy jabłka. Włączenie ich do codziennej diety nie tylko skutecznie obniży poziom histaminy w organizmie, ale też przyczyni się do złagodzenia charakterystycznych objawów nietolerancji.
  • wprowadzenie technik kulinarnych wspomagających obniżenie poziomu histaminy – należy tu wskazać w szczególności gotowanie na parze lub w wodzie, pieczenie w papierze do pieczenia lub folii aluminiowej, duszenie bez obsmażania, a także unikanie smażenia, wędzenia i grillowania. Ważne jest także właściwe przechowywanie produktów. Rozmrożone artykuły należy od razu przygotować lub spożyć.
  • indywidualne dostosowanie diety i monitorowanie wyników – nietolerancja histaminy może przybierać różne formy, poziomy nasilenia i dawać odmienne objawy w zależności od indywidualnego przypadku. Należy zatem bacznie obserwować reakcje organizmu na wprowadzane zmiany i najlepiej założyć specjalny dziennik żywieniowy oraz zachęcić do regularnych wizyt u dietetyka. Dostosowanie odpowiedniej diety antyhistaminowej może potrwać w zależności od indywidualnych predyspozycji organizmu.
dieta-antyhistaminowa

Kształcenie w zakresie dietetyki – dlaczego warto?

Obecnie coraz więcej osób sięga po specjalistyczną pomoc w zakresie żywienia, chcąc dopasować swój jadłospis do zdiagnozowanych schorzeń dietozależnych. Dlatego warto uzupełniać wiedzę na ten temat na kursie dietetycznym. Kształcenie w tym zakresie przyczyni się także do pozyskania nowych kwalifikacji i przyszłościowego zawodu, który może się stać źródłem dochodu. Może w tym pomóc Kurs Dietetyki Zaawansowany” dostępny na stronie: pid.edu.pl. Program kursu przewiduje m.in.  tematy, takie jaki: określenie stanu odżywienia człowieka, zalecenia zdrowego żywienia w różnych schorzeniach.

Absolwent po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu uzyskuje dokumentację zgodną z wymogami MEiN, certyfikat w języku polskim i angielskim, a dzięki akredytacji uczelni wyższej możliwe jest również uzyskanie dyplomu w skórzanej oprawie i świadectwa ukończenia kursu.

Na “Kurs Dietetyki Zaawansowany” można zapisać się po ukończeniu “Kursu Dietetyki Podstawowego”. Jednoczenie pozytywne ukończenie “Kursu Dietetyki Zaawansowanego” umożliwia zapisanie się na “Kurs Dietetyka”, a po jego ukończeniu i zdaniu egzaminu uzyskanie kwalifikacji zawodowych i tytułu dietetyka, a także możliwość założenia własnego gabinetu dietetycznego i prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Zaktualizowano dnia 16 sierpnia 2024