Jakie są zarobki dietetyka sportowego?

Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: http://pid.edu.pl/kursy/138/kurs-dietetyki-sportowej/src-BlogSporZar

Aby pomagać sportowcom i ludziom aktywnie żyjącym, w doborze prawidłowej diety do aktywności fizycznej, powstała dziedzina dietetyki ogólnej zwana dietetyką sportową.

Wiedzą z zakresu dietetyki sportowej może posługiwać się zawodowy dietetyk lub trener personalny. Jest to wiedza z pogranicza anatomii, fizjologii i chemii człowieka, z konkretnym uwzględnieniem sportowców i ich potrzeb. Oprócz wiedzy opartej stricte na działaniu i potrzebach ludzkiego organizmu, dietetyk sportowy zagłębia się w ułożenie indywidualnej diety pod daną aktywność fizyczną sportowca-klienta. Dieta ta powinna zapewnić klientowi prawidłowy poziom nawodnienia organizmu oraz dostarczyć wszelkich składników, które traci się podczas wysiłku sportowego. Bierze się pod uwagę nie tylko rodzaj wykonywanej aktywności, ale również schorzenia/choroby klienta oraz jego upodobania kulinarne. Jest to zatem bardzo obszerna wiedza, a praca odpowiedzialna. Mimo tego, zawód ten jest dobrze płatny i wciąż wzrasta na niego zapotrzebowanie.

Jeżeli chodzi o kwestie finansową pracy dietetyka sportowego, to zarobki uzależnione są nie tylko od stażu pracy ale również miejsca, gdzie jest wykonywana. W związkach sportowych, klubach sportowych, gabinetach fizjoterapeutycznych itp. mogą liczyć na około 2 200 zł brutto miesięcznie. Dietetycy z większym stażem oraz większą ilością specjalizacji mogą zarabiać nawet ponad 3 500 zł brutto miesięcznie. Najlepiej jednak radzą sobie właściciele własnych gabinetów poradnictwa dietetycznego, którzy mogą zarabiać około 8 000 zł brutto miesięcznie.

Oczywiście, aby móc pracować jako dietetyk sportowy należy zdobyć potwierdzenie swoich kwalifikacji. Istnieją dwie, równoważne opcje – pierwsza, to podjęcie studiów dietetycznych, składających się z 5 lat nauki, które realizują program studiów zgodnie z wytycznymi MPiPS, dzięki czemu uzyskany tytuł mgr dietetyki sportowej daje uprawnienia do pracy w zawodzie. Drugą opcją, jest podjęcie kursu stacjonarnego lub online poruszającego tę samą tematykę co pięcioletnie studia. Należy jednak wybierać kursy, które mają zweryfikowany materiał zgodny z programem MPiPS. Platformą e-learningową, która gwarantuje dyplom dietetyka zgodny ze wszelkimi wymogami MPiPS oraz międzynarodowymi standardami ISCO jest Polski Instytut Dietetyki (pid.edu.pl).