Zaktualizowano dnia 27 maja 2025
Problem nadmiernych kilogramów dotyczy dziś coraz większej liczby osób. Do tego grona zalicza się także znaczna grupa ludzi młodych, również w wieku szkolnym. Wśród najczęstszych dolegliwości związanych z nadwagą znajduje się otyłość brzuszna. Objawy tej przypadłości związane są często z brakiem aktywności fizycznej oraz złą dietą stosowaną na co dzień. Dlatego też coraz więcej osób szuka pomocy u profesjonalistów, takich, jakimi są dietetycy zajmujący się chorobami cywilizacyjnymi. Jak szybko pozbyć się otyłości brzusznej?
Główne przyczyny otyłości brzusznej
Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej gromadzi się w obszarze całego naszego ciała. Jednak szczególnie częstym problemem, który dodatkowo można określić jako nieestetyczny i trudny do ukrycia, jest otyłość brzuszna. Objawy tej przypadłości to przede wszystkim nagromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, ale również karku i ramion. Choć otyłość brzuszna częściej występuje u mężczyzn, dotyczy także kobiet, szczególnie w wieku menopauzalnym.
Najczęstszą przyczyną występowania otyłości brzusznej jest spożywanie nadmiernej ilości pożywienia, czyli dostarczania organizmowi znacznie więcej kalorii niż faktycznie ich potrzebuje. Nadmiar ten odkłada się w organizmie w tkance tłuszczowej. Niekiedy też schorzenie to może pojawiać się w wyniku istnienia takich chorób jak:
- niedoczynność tarczycy;
- zespół policystycznych jajników;
- niedobór hormonu wzrostu;
- rzekoma niedoczynność przytarczyc;
- zespół Cushinga;
- hipogonadyzm;
- przewlekły stres;
- picie alkoholu;
- palenie papierosów,
przyjmowanie takich środków jak glikokortykosteroidy doustne, estrogeny, progesteron, neuroleptyki i inne.
Nieleczona otyłość brzuszna może prowadzić do szeregu powikłań i poważnych schorzeń stanowiących zagrożenie dla zdrowia i życia. Należy do nich m.in.:
- nadciśnienie tętnicze;
- cukrzyca typu 2;
- udar mózgu;
- choroba wieńcowa;
- miażdżyca;
- zastoinowa niewydolność serca;
- choroba zwyrodnieniowa stawów;
- nowotwory;
- żylaki;
- pogorszenie płodności i inne.
Aby zapobiec wystąpieniu otyłości brzusznej lub zwalczyć już istniejący problem, warto skorzystać z pomocy specjalistów w zakresie żywienia i dietetyków.
Jak pozbyć się otyłości brzusznej – od czego zacząć?
W kwestii tego, jak pozbyć się otyłości brzusznej, bardzo ważna jest zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie do codziennego rozkładu dnia aktywności fizycznej. W tym celu warto podjąć współpracę z dietetykiem, który opracuje odpowiednią dietę, zadba o motywację i bieżące monitorowanie postępów.
Dietetyk zapewni również indywidualne podejście do osoby z otyłością brzuszną, co często jest kluczowe, aby zobaczyć efekty pracy nad nadmiernymi kilogramami. Taki specjalista może również zasugerować wykonanie specjalistycznych badań w celu wykluczenia konkretnych przyczyn występowania problemów z wagą.

Otyłość brzuszna – jak się jej pozbyć szybciej?
Odpowiedzią na pytanie, jak szybko pozbyć się otyłości brzusznej, jest nie tylko właściwa dieta i aktywność fizyczna, ale również odpowiednio dobrane ćwiczenia do specyfiki problemów danej osoby. W tym zakresie również warto skorzystać z porad dietetyka, ale przede wszystkim trenerów i osób pracujących na siłowni. Dobrym wyborem będą tu ćwiczenia siłowe i aerobowe.
Aby skutecznie dążyć do celu w walce z otyłością brzuszną, warto też skorzystać z pomocy trenera personalnego. Nieocenionym wsparciem w chwilach słabości będzie również rodzina i przyjaciele.
Aby zdobyć odpowiednie kwalifikacje do pracy z osobami zmagającymi się z otyłością, warto wybrać ,,Kurs specjalisty ds. leczenia chorób cywilizacyjnych” dostępny na platformie dydaktycznej Polskiego Instytutu Dietetyki zgodny z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki, Ustawą o prawie oświatowym oraz Ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Absolwent otrzymuje dokumentację zgodną z wymogami MEiN a dodatkowo certyfikat w języku polskim i angielskim. Dzięki uzyskanej pozytywnej opinii uczelni wyższej każdy z absolwentów kursu online w Polskim Instytucie Dietetyki może uzyskać dodatkową dokumentację wydawaną przez uczelnię w postaci rekomendacji oraz zaświadczenia o ukończeniu kursu. Osoby, które ukończą również ,,Kurs dietetyka”, mają możliwość podjęcia pracy na terenie całej Unii Europejskiej na stanowisku dietetyka ds. chorób cywilizacyjnych. Kształcenie można zrealizować z dofinansowaniem z Urzędu Pracy.