Jakie są diety odchudzające?

Rodzaje diet odchudzających

Zaktualizowano dnia 12 sierpnia 2024

Wiele osób marzy o szczupłej sylwetce. Szczególnie w czasach, kiedy bycie fit jest bardzo modne, a media kreują wizerunek osób szczupłych jako pożądany. Przede wszystkim jednak najważniejsze są kwestie zdrowotne, a diet odchudzających jest bardzo dużo. Którą z nich więc wybrać, aby stracić zbędne kilogramy, nie rujnując sobie przy okazji zdrowia?

Jak zostać dietetykiem bez studiów?

Jaką dietę wybrać?

Chcąc uzyskać szczupłą sylwetkę, często szukamy informacji o dietach odchudzających. Niezależnie od tego, czy celem jest zrzucenie kilku nadmiarowych kilogramów, czy jest to poważniejszy problem z otyłością, proces odchudzania wymaga czasu i wytrwałości. To, jak szybko zaczniemy tracić na wadze, zależy od wielu czynników; należy jednak pamiętać, że zbyt szybka utrata kilogramów nie jest zdrowa i może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu. Wybierając dietę, należy więc wziąć pod uwagę nie tylko nasz styl życia, ale i stan zdrowia – wtedy uzyskane efekty będą zarówno zadowalające, jak i trwałe.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje diet odchudzających?

Diet odchudzających jest taki wiele, że bardzo ciężko zdecydować, którą z nich wybrać w celu uzyskania jak najlepszych efektów. Aby wybrać skuteczną dietę odchudzającą, najlepiej skorzystać z porady dietetyka, który dobierze sposób odżywiania najlepszy dla danego pacjenta – pozwoli to na redukcję wagi w sposób optymalny i bezpieczny dla zdrowia. Warto jednak zapoznać się z najbardziej popularnymi dietami, prowadzącymi do redukcji wagi:

    • dieta ketogeniczna:
      polega na zastąpieniu węglowodanów, z których organizm pozyskuje energię – tłuszczami; dzięki temu nie odkładają się one “na później”, a energia pozyskiwana jest z ich rozpadu – ketozy. Przy komponowaniu posiłków, tłuszcze mogą stanowić nawet 80% porcji, natomiast pozostała część to białko i węglowodany. Ten rodzaj diety znacznie jednak obciąża nerki, wątrobę i trzustkę, nie jest też zalecana dla osób z cukrzycą. Dodatkowo, podczas jej stosowania należy wprowadzić suplementację wapnia, witamin rozpuszczalnych w wodzie i mikroelementów.
    • dieta wysokobiałkowa:
      ten rodzaj diety często wybierają osoby, które uprawiają sport – białko ma właściwości budulcowe, odtwarza więc i regeneruje uszkodzone podczas dużego wysiłku tkanki; z tego też powodu nie wszystkie dostarczane z nim kalorie zostają przetwarzane w tkankę tłuszczową. Niestety, ta dieta również obciąża nerki i trzustkę, nie może więc być stosowana przez dłuższy okres czasu.
    • dieta owocowo-warzywna:
      zwana inaczej dietą Dąbrowskiej – ma na celu głównie wspomaganie oczyszczania organizmu z toksyn, a efekt zrzucenia wagi jest efektem dodatkowym. Jest to rodzaj tzw. monodiety, dopuszczającej jedynie warzywa i owoce w różnej postaci – z tego powodu dostarcza bardzo małą ilość kalorii; ponieważ zakłada eliminację wszystkich innych produktów, stosowanie tej diety może prowadzić do niedoborów innych ważnych składników, niezbędnych do pracy organizmu. Nie jest zalecana dla osób, które zmagają się z chorobami nowotworowymi bądź niewydolnościami narządów wewnętrznych czy zaburzeniami hormonalnymi.
    • dieta Dukana:
      jest to dieta autorska, zaliczana do diet wysokobiałkowych. Dzieli się na cztery fazy, gdzie dwie pierwsze mają powodować redukcję wagi, a dwie ostatnie utrwalić ten efekt. Obciąża jednak nerki, a ponieważ w swych założeniach zawiera zbyt mało warzyw i owoców, należy wprowadzić dodatkową suplementację.
    • dieta 1200 kalorii (biurowa):
      chętnie wybierana przez osoby, które prowadzą siedzący tryb życia. Sprowadza się do ograniczania podaży kalorii do 1200, i unikaniu niezdrowych przekąsek. Ważne jest tu jednak racjonalne komponowanie posiłków, aby uniknąć niedoborów witamin i minerałów.
    • dieta SF (sirtfood):
      ten rodzaj diety polega na wprowadzeniu do codziennego żywienia jak największej ilości produktów, które zawierają polifenole, aktywujące sirtuiny – rodzaj białek, które wpływają korzystnie na działanie organizmu. Podstawą diety są warzywa, owoce i orzechy, a sam początek diety jest bardzo restrykcyjny – zakłada jedynie 1000 kalorii dziennie.
    • dieta kapuściana:
      ponieważ w swoim założeniu opiera się głównie na jedzeniu zupy kapuścianej, zaliczana jest do monodiet – co automatycznie może prowadzić do różnego rodzaju niedoborów. Jest też bardzo uboga kalorycznie, ogranicza więc znacznie aktywność fizyczną. Znacznie spowalnia metabolizm, co po zmianie diety może wpłynąć na powstanie efektu jo-jo i powrót do wcześniejszej wagi.

Należy pamiętać, że tego rodzaju diety mają za zadanie wpasować się nie tylko w oczekiwania, ale i możliwości przeciętnego człowieka. Nie są skomponowane na wymiar, nie każdy też może je stosować. Często wykluczają produkty, które są niezbędne dla utrzymania równowagi w organizmie, ich stosowanie powinno być więc krótkotrwałe. Tym samym z tego właśnie powodu – ich jednorazowości – po zakończeniu diety bardzo łatwo o powrót do wcześniejszej wagi, co niweczy wszelki wysiłek związany z jej zastosowaniem.

Jaka jest dobra dieta odchudzająca?

Chcąc uzyskać trwały efekt, a jednocześnie nie zaszkodzić swojemu zdrowiu, warto skorzystać z porady dietetyka. Po dokładnym wywiadzie, poznaniu naszych preferencji żywieniowych, stanu zdrowia czy stylu życia, specjalista ułoży dietę skomponowaną indywidualnie do potrzeb pacjenta. Dzięki temu można nie tylko schudnąć, ale i uniknąć niedoborów ważnych składników lub obciążeń organizmu z powodu wysilonej pracy jego narządów. Dieta dobrana indywidualnie może stać się dietą, która odmieni nawyki żywieniowe na zdrowsze, co pozwoli poprawić nie tylko sylwetkę, ale i zdrowie. Przede wszystkim będzie można ją stosować długotrwale, bez obaw o pogorszenie stanu swojego organizmu.

Zarówno specjalistom jak i osobom, które interesują się promowaniem zdrowego odżywiania i wprowadzeniem go w swoje życie – polecamy kursy i szkolenia z dietetyki online Polskiego Instytutu Dietetyki. Szeroki wybór tematów pozwoli rozwijać wiedzę i kompetencje w taki sposób, by działania prozdrowotne miały pozytywny i skuteczny wpływ na zdrowie społeczne.