Dietetyka kosmetyczna – fakty i mity

współczesna dietetyka

Można spotkać się ze stwierdzeniem, że współczesna dietetyka skupia się jedynie na możliwościach utraty wagi. Jest to mit, ponieważ ta dziedzina wiedzy podchodzi do badań o człowieku w sposób holistyczny, dzięki czemu wykorzystuje się ją m.in. w kosmetyce. Więcej na ten temat będziemy pisali w dalszej części artykułu. Dodatkowo odpowiemy na pytanie, ile kosztuje wizyta u dietetyka, a także czy warto brać udział w kursach online i co one dają.

 Ile kosztuje wizyta u dietetyka?

To, ile kosztuje wizyta u dietetyka, zależy od cennika ustalonego przez specjalistę lub właścicieli gabinetu dietetycznego. Wolny rynek umożliwia samodzielne decydowanie o cenie za oferowane usługi, dlatego też nie ma ustalonej jednej kwoty za konsultacje dietetyczne

Cennik ustala się zazwyczaj na podstawie kilku czynników zewnętrznych, takich jak: zapotrzebowanie na usługi, konkurencja, a także lokalizacja. Ponadto to, ile kosztuje wizyta u dietetyka, zależy również od celu spotkania. Jeśli są to pierwsze konsultacje, ceny zazwyczaj mieszczą się w przedziale od 80 zł do 250 zł. Jednak są firmy, które praktykują bezpłatną możliwość jednorazowego spotkania z dietetykiem.

Współczesna dietetyka i jej zastosowanie w kosmetyce

W kosmetyce chętnie wykorzystuje się wiedzę na temat współczesnej dietetyki, ponieważ sposób odżywiania wpływa nie tylko na stan zdrowia, ale także na wygląd skóry, włosów i paznokci. Zatem mitem jest twierdzenie, że te dziedziny wiedzy nie łączą się ze sobą. Jednym z zadań stosowania zbilansowanej diety jest uzupełnienie zapotrzebowania organizmu na składniki odżywcze i witaminy, co faktycznie przekłada się na to, jak wygląda cera. Przykładem takiego działania jest selen, który współdziałając z witaminą E, spowalnia proces starzenia tkanek lub witamin z grupy B wpływających na zwiększenie napięcia skóry i nie tylko. 

Kurs dietetyki online – czy warto wybrać kształcenie zdalne?

Zdecydowanie warto brać udział w różnego typu kursach dietetyki online, ponieważ współczesne narzędzia i platformy dydaktyczne stworzone są taki sposób, by można było efektywnie przyswajać informacje. Szkolenia prowadzone w sposób zdalny umożliwiają powrót do wybranych treści, co nie zawsze jest wykonalne na tradycyjnych zajęciach przez ograniczenia czasowe lub brak możliwości powtórzenia danej czynności.

dietetyka przedmioty

Dodatkowo kursy dietetyki online umożliwiają przyswajanie wiedzy w wybranym miejscu i czasie. Jedynym warunkiem jest posiadanie urządzenia mobilnego z internetem. Taka forma kształcenia to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą połączyć kształcenia z innymi obowiązkami, np. pracą. Warto dodać, że kurs dietetyki online niezależnie od specjalizacji powinien umożliwić uczestnikowi zdobycie wiedzy teoretycznej oraz praktycznej.

Czego można nauczyć się na Kursie Dietetyki Kosmetycznej?

Tematyka poruszana podczas szkoleń z zakresu dietetyki kosmetycznej zależy od placówki oświatowej, która go prowadzi. Celem działalności Polskiego Instytutu Dietetycznego jest wyposażenie uczestnika w umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu. Dlatego też Kurs Dietetyki Kosmetycznej został podzielony na trzy części.

Pierwsza z nich dotyczy podstaw kosmetologii, zatem omówiona tu będzie budowa oraz funkcje skóry i jej przydatków, a także budowa i fizjologia włosów z opisem ich rodzajów i właściwości. Dodatkowo przybliżona zostanie pielęgnacja cery z uwzględnieniem jej typu.

Druga część odnosi się do tematu roli diety w pielęgnacji skóry i jej przydatków, dlatego kursant nauczy się rozpoznawać wpływ czynników zewnętrznych i wewnętrznych na skórę, w tym: żywienia, różnego typu chorób. Ponadto podczas tego szkolenia zostaną zaprezentowane najczęstsze błędy dietetyczne i ich kosmetyczne skutki, a także zostanie zgłębiony temat wpływu odżywiania na procesy starzenia się skóry.

Trzecia część poświęcona jest zagadnieniu składników odżywczych zarówno w diecie, jak i pielęgnacji cery. W związku z tym omówiony będzie wykaz najważniejszych substancji czynnych, stosowanych w kosmetyce i ich zastosowanie, a także charakterystyka wykorzystywanych do pielęgnacji witamin i kwasów.

Co daje ukończenie Kursu Dietetyki Kosmetycznej?

Kurs Dietetyki Kosmetycznej daje uczestnikowi możliwość zdobycia wszechstronnej wiedzy dotyczącej wykorzystania współczesnej dietetyki w kosmetyce. Dzięki temu absolwent szkolenia otrzymuje tytuł specjalisty ds. dietetyki kosmetycznej, udokumentowany certyfikatem w języku polskim i angielskim.

Jednak w celu podjęcia pracy jako dietetyk, wymagany jest dyplom uprawniający do wykonywania tego zawodu albo uzyskany status absolwenta technologii żywności, kierunkowych studiów wyższych lub ukończony 3-stopniowy kurs dietetyki online udostępniony w ofercie naszej Instytucji.