Dietetyka kosmetyczna – fakty i mity

dietetyka-kosmetyczna

Dietetyka często kojarzona jest wyłącznie z odchudzaniem, jednak to duże uproszczenie. W rzeczywistości ta dziedzina nauki obejmuje kompleksowe podejście do zdrowia i samopoczucia człowieka, znajdując zastosowanie także w kosmetyce. W tym artykule przyjrzymy się temu szerzej, a także odpowiemy na pytania: ile kosztuje wizyta u dietetyka, czy warto inwestować w kursy online i jakie korzyści mogą one przynieść.

Kim jest dietetyk kosmetyczny?

Dietetyk kosmetyczny to wykształcona osoba, która specjalizuje się układaniem indywidualnych diet do potrzeb pacjenta z uwzględnieniem stanu jego skóry. Oprócz kontaktu z drugim człowiekiem i diagnozowania jego potrzeb prowadzi również dokumentację medyczną, a nierzadko także pełni funkcję edukatora, uświadamiając pacjentów jak funkcjonuje ich organizm i jak powinni o niego dbać pod względem żywieniowym. 

Dietetyka kosmetyczna opiera się na holistycznym podejściu, które uwzględnia nie tylko dietę, ale również styl życia pacjenta. Dieta może obejmować suplementację, wpływ witamin (takich jak A, C, E, selen, biotyna) oraz innych składników odżywczych, które mają bezpośredni wpływ na wygląd i zdrowie skóry.

Współczesna dietetyka i jej zastosowanie w kosmetyce

W kosmetyce chętnie wykorzystuje się wiedzę na temat współczesnej dietetyki, ponieważ sposób odżywiania wpływa nie tylko na stan zdrowia, ale także na wygląd skóry, włosów i paznokci. Zatem mitem jest twierdzenie, że te dziedziny wiedzy nie łączą się ze sobą. Jednym z zadań stosowania zbilansowanej diety jest uzupełnienie zapotrzebowania organizmu na składniki odżywcze i witaminy, co faktycznie przekłada się na to, jak wygląda cera. Przykładem takiego działania jest selen, który współdziałając z witaminą E, spowalnia proces starzenia tkanek lub witamin z grupy B wpływających na zwiększenie napięcia skóry i nie tylko.

dietetyka-kosmetyczna

Dietetyka kosmetyczna – fakty i mity

Fakty

  1. Dieta ma wpływ na wygląd skóry – odpowiednia dieta może poprawić elastyczność skóry, spowolnić procesy starzenia, a także pomóc w walce z problemami skórnymi, takimi jak trądzik, zmarszczki czy cellulit. 
  2. Błonnik wspomaga zdrowie skóry – oczyszczony organizm to mniejsze ryzyko wyprysków i innych niedoskonałości. Błonnik pomaga w usuwaniu toksyn, które mogą negatywnie wpływać na wygląd cery.
  3. Suplementacja może wspierać pielęgnację skóry – kolagen, kwasy omega-3, biotyna czy witamina D wspierają zdrowie skóry, włosów i paznokci.
  4. Dieta wpływa na procesy starzenia się skóry – antyoksydanty, takie jak witamina C, witamina E, czy selen, mogą chronić komórki skóry przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki, które przyspieszają starzenie.

Mity

  1. Można całkowicie wyleczyć problemy skórne dietą – choć dieta odgrywa ważną rolę w zdrowiu skóry, nie jest to jedyny czynnik. Dochodzi jeszcze genetyka, hormony, stres czy pielęgnacja skóry. 
  2. Dieta oczyszczająca to magiczny sposób na piękną skórę – nie ma diet, które natychmiastowo poprawią stan skóry. Oczyszczanie organizmu powinno być częścią zrównoważonego podejścia do zdrowia, a nie krótkoterminową metodą na uzyskanie gładkiej cery.
  3. Wszystkie tłuszcze są złe dla skóry – kwasy tłuszczowe omega-3, zawarte w rybach, orzechach czy siemieniu lnianym, mają pozytywny wpływ na zdrowie skóry, pomagając w jej nawilżeniu i regeneracji.
  4. Witamina C w diecie wystarczy, by pozbyć się zmarszczek – witamina C ma znaczenie dla zdrowia skóry, ale nie jest cudownym środkiem na zmarszczki. Skóra wymaga złożonej pielęgnacji, obejmującej zarówno dietę, jak i odpowiednią pielęgnację zewnętrzną.

Dietetyka kosmetyczna – jak wejść do zawodu?

Pierwszą możliwością, aby zostać dietetykiem kosmetycznym jest podjęcie studiów dietetycznych ze specjalizacją dietetyki kosmetycznej. W trakcie studiów poruszane są takie zagadnienia jak: toksykologia, konserwowanie żywności, analiza i ocena jakości produktów żywnościowych, biochemia żywności, wpływ żywienia na skórę, anatomia itp. Studia trwają 5 lat i realizują program zgodnie z wytycznymi MPiPS, dzięki czemu uzyskany tytuł mgr dietetyki kosmetycznej daje uprawnienia do pracy w zawodzie.

Drugą opcją, jest podjęcie kursu stacjonarnego lub online poruszającego tę samą tematykę co pięcioletnie studia. Takie szkolenie można skończyć o wiele szybciej. Należy jednak pamiętać o tym, aby wybierać kursy, które mają zweryfikowany materiał zgodny z programem MPiPS.

Ile kosztuje wizyta u dietetyka?

To, ile kosztuje wizyta u dietetyka, zależy od cennika ustalonego przez specjalistę lub właścicieli gabinetu dietetycznego. Wolny rynek umożliwia samodzielne decydowanie o cenie za oferowane usługi, dlatego też nie ma ustalonej jednej kwoty za konsultacje dietetyczne

Cennik ustala się zazwyczaj na podstawie kilku czynników zewnętrznych, takich jak: zapotrzebowanie na usługi, konkurencja, a także lokalizacja. Ponadto to, ile kosztuje wizyta u dietetyka, zależy również od celu spotkania. Jeśli są to pierwsze konsultacje, ceny zazwyczaj mieszczą się w przedziale od 80 zł do 250 zł. Jednak są firmy, które praktykują bezpłatną możliwość jednorazowego spotkania z dietetykiem.

Współczesna dietetyka i jej zastosowanie w kosmetyce

W kosmetyce chętnie wykorzystuje się wiedzę na temat współczesnej dietetyki, ponieważ sposób odżywiania wpływa nie tylko na stan zdrowia, ale także na wygląd skóry, włosów i paznokci. Zatem mitem jest twierdzenie, że te dziedziny wiedzy nie łączą się ze sobą. 

Jednym z zadań stosowania zbilansowanej diety jest uzupełnienie zapotrzebowania organizmu na składniki odżywcze i witaminy, co faktycznie przekłada się na to, jak wygląda cera. Przykładem takiego działania jest selen, który współdziałając z witaminą E, spowalnia proces starzenia tkanek lub witamin z grupy B wpływających na zwiększenie napięcia skóry i nie tylko. 

Kurs dietetyki online – czy warto wybrać kształcenie zdalne?

Zdecydowanie należy brać udział w różnego typu kursach dietetyki online, ponieważ współczesne narzędzia i platformy dydaktyczne stworzone są w taki sposób, by można było efektywnie przyswajać informacje. Szkolenia prowadzone zdalnie umożliwiają powrót do wybranych treści w dowolnym czasie, co nie zawsze jest wykonalne na tradycyjnych zajęciach na studiach.

Dodatkowo kursy dietetyki online umożliwiają przyswajanie wiedzy w wybranym miejscu i czasie. Jedynym warunkiem jest posiadanie urządzenia mobilnego z internetem. Taka forma kształcenia to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą połączyć kształcenia z innymi obowiązkami, np. pracą. Trzeba dodać, że kurs dietetyki online niezależnie od specjalizacji powinien umożliwić uczestnikowi zdobycie wiedzy teoretycznej oraz praktycznej.

Czego można nauczyć się na Kursie Dietetyki Kosmetycznej?

Tematyka poruszana podczas szkoleń z dziedziny, jaką jest dietetyka kosmetyczna zależy od placówki oświatowej, która go prowadzi. Celem działalności Polskiego Instytutu Dietetycznego jest wyposażenie uczestnika w umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu. Dlatego też Kurs Dietetyki Kosmetycznej został podzielony na trzy części.

Pierwsza część dotyczy podstaw kosmetologii, zatem obejmuje budowę oraz funkcje skóry i jej przydatków, a także budowę i fizjologię włosów z opisem ich rodzajów i właściwości. Dodatkowo przybliżona zostanie pielęgnacja cery z uwzględnieniem jej typu.

Druga część odnosi się do tematu roli diety w pielęgnacji skóry i jej przydatków, dlatego kursant nauczy się rozpoznawać wpływ czynników zewnętrznych i wewnętrznych na skórę, w tym żywienia czy różnego typu chorób. Ponadto podczas tego szkolenia zostaną zaprezentowane najczęstsze błędy dietetyczne i ich kosmetyczne skutki, a także zostanie zgłębiony temat wpływu odżywiania na procesy starzenia się skóry.

Trzecia część poświęcona jest zagadnieniu składników odżywczych zarówno w diecie, jak i pielęgnacji cery. W związku z tym omówiony będzie wykaz najważniejszych substancji czynnych, stosowanych w kosmetyce i ich zastosowanie, a także charakterystyka wykorzystywanych do pielęgnacji witamin i kwasów.

Co daje ukończenie Kursu Dietetyki Kosmetycznej?

Kurs Dietetyki Kosmetycznej umożliwia uczestnikowi możliwość zdobycia wszechstronnej wiedzy dotyczącej wykorzystania współczesnej dietetyki w kosmetyce. W ten sposób absolwent szkolenia otrzymuje specjalne zaświadczenie o jego ukończeniu.

Jednak pamiętaj, że w celu podjęcia pracy jako dietetyk, wymagany jest dyplom uprawniający do wykonywania tego zawodu albo uzyskany status absolwenta technologii żywności, kierunkowych studiów wyższych lub ukończony 3-stopniowy kurs dietetyki online dostępny w ofercie pid.edu.pl. Zapisz się już teraz i zdobądź wymagane kwalifikacje!